SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sezonun ilk “grand slam” tenis turnuvası Avustralya Açık’ın dördüncü gününde, favori isimler genellikle rakiplerine üstünlük sağlarken, erkeklerde 5 numaralı seribaşı Juan Martin Del Potro turnuvanın dışında kaldı.

Avustralya’nın Melbourne kentinde düzenlenen turnuvanın dördüncü gün maçları tamamlandı.

Tek erkeklerde 1 numaralı seribaşı Rafael Nadal, 4 numaralı seribaşı Andy Murray, 6 numaralı seribaşı Roger Federer ve 10 numaralı seribaşı Jo-Wilfried Tsonga gibi ilk 10’da yer alan tenisçiler ikinci tur biletini aldı.

Günün belki de tek sürprizine, “grand slam” kariyerinde ikinci turdan ötesini göremeyen Roberto Bautista Agut imza attı. Agut, 5 numaralı seribaşı Juan Martin Del Potro’yu yaklaşık 4 saat sonunda 3-2 yenerek, turnuvanın dışına itti.

Tek kadınlarda ise herhangi bir sürpriz yaşanmadı. Son 2 sezonun şampiyonu ve 2 numaralı seribaşı Victoria Azarenka, 3 numaralı seribaşı Maria Sharapova, 5 numaralı seribaşı Agnieszka Radwanska, 8 numaralı seribaşı Jelena Jankovic ve 10 numaralı seribaşı Caroline Wozniacki tur atladı.

Bu arada erkeklerin 8 numaralı İsviçreli seribaşı Wawrinka, evsahibi ülkeden rakibi Vasek Pospisil’in sırtındaki sakatlık nedeniyle turnuvadan çekilmesiyle otomotikman 4. turun yolunu tuttu.

TENİSÇİLER ÖNCE YANDI SONRA ISLANDI

Turnuvadaki birçok maç, önce 44 dereceye yükselen sıcaklardan ardından da ani bastıran yağmur yüzünden ertelendi.

Karşılaşmalar ilk olarak Avustralya saati ile 13.30’da (TSİ 04:30) hava sıcaklığının 44 dereceye yükselmesi üzerine ertelendi. Avustralya Tenis Federasyonu yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, açık kortlarda oynanan maçların ertelendiği, maçların saat 16.00’dan önce oynanmayacağı ve maçların yeniden başlayabilmesi için hava sıcaklığının takip edileceği belirtildi.

Hava sıcaklığının normale dönmesi üzerine açık kortlarda ertelenen maçlar saat 19.00 (TSİ 11.00) sularında yeniden başladı ancak bu kez de ani hava değişikliği sonrasında başlayan yağmur, karşılaşmaların yeniden ertelenmesine neden oldu. Bu nedenle bazı maçlar yarına sarktı.

Avustralya Açık’taki 3. tur maçlarında yarın erkeklerin 2 numaralı seribaşı Novak Djokovic, Denis Istomin ile, 3 numaralı seribaşı David Ferrer, 29 numaralı seribaşı Jeremy Chardy ile karşılaşacak.

Kadınlarda 1 numaralı seribaşı Serena Williams, 31 numaralı seribaşı Daniela Hantuchova ile, 4 numaralı seribaşı Li Na ise 26 numaralı seribaşı Lucie Safarova ile mücadele edecek.

Seribaşı tenisçilerin korta çıktığı maçlar şöyle sonuçlandı:

ERKEKLER

Rafael Nadal (İspanya) (1) – Thanasi Kokkinakis (Avustralya): 3-0 (6-2, 6-4, 6-2)

Andy Murray (Büyük Britanya) (4) – Vincent Millot (Fransa): 3-0 (6-2, 6-2, 7-5)

Roberto Bautista Agut (İspanya) – Juan Martin Del Potro (Arjantin) (5): 3-2 (4-6, 6-3, 5-7, 6-4, 7-5)

Roger Federer (İsviçre) (6) – Blaz Kavcic (Slovenya): 3-0 (6-2, 6-1, 7-6)

Jo-Wilfried Tsonga (Fransa) (10) – Thomaz Bellucci (Brezilya): 3-0 (7-6, 6-4, 6-4)

Milos Raonic (Kanada) (11) – Victor Hanescu (Romanya): 3-0 (7-6, 6-4, 6-4)

Kei Nishikori (JPN) (16) – Dusan Lajovic (Sırbistan): 3-0 (6-1, 6-1, 7-6)

Gilles Simon (Fransa) (18) – Marin Cilic (Hırvatistan): 3-2 (4-6, 7-6, 6-7, 6-1, 6-2 )

Grigor Dimitrov (Bulgaristan) (22) – Yen-Hsun Lu (Tayvan): 3-0 (6-3, 6-3, 7-6)

Donald Young (ABD) – Andreas Seppi (İtalya) (24): 3-2 (6-4, 2-6, 6-3, 4-6, 7-5)

Gael Monfils (Fransa) (25) – Jack Sock (ABD): 3-0 (7-6, 7-5, 6-2)

Feliciano Lopez (İspanya) (26) – Michael Berrer (GER): 3-0 (6-4, 7-6, 6-4)

Benoit Paire (Fransa) (27) – Nick Kyrgios (Avustralya): 3-2 (6-7, 6-7, 6-4, 6-2, 6-2)

Teymuraz Gabashvili (Rusya) – Fernando Verdasco (İspanya) (31): 3-2 (7-6, 3-6, 2-6, 6-4, 6-4)

KADINLAR

Victoria Azarenka (Belarus) (2) – Barbora Zahlavova Strycova (Çek Cumh.): 2-0 (6-1, 6-4)

Maria Sharapova (Rusya) (3) – Karin Knapp (İtalya): 2-1 (6-3, 4-6, 10-8)

Agnieszka Radwanska (Polonya) (5) – Olga Govortsova (Belarus): 2-0 (6-0, 7-5)

Jelena Jankovic (Sırbistan) (8) – Ayumi Morita (Japonya): 2-0 (6-2, 6-0)

Caroline Wozniacki (Danimarka) (10) – Christina McHale (ABD): 2-1 (6-0, 1-6, 6-2 )

Simona Halep (Romanya) (11) – Varvara Lepchenko (ABD): 2-1 (4-6, 6-0, 6-1)

Sloane Stephens (ABD) (13) – Ajla Tomljanovic (Hırvatistan): 2-1 (3-6, 6-2, 7-5)

Carla Suarez Navarro (İspanya) (16) – Galina Voskoboeva (Kazakistan): 2-1 (7-6, 3-6, 8-6)

Dominika Cibulkova (Slovakya) (20) – Stefanie Voegele (İsviçre): 2-0 (6-0, 6-1)

Alize Cornet (Fransa) (25) – Camila Giorgi (İtalya): 2-1 (6-3, 4-6 ,6-4)

Anastasia Pavlyuchenkova (Rusya) (29) – Mandy Minella (Lüksemburg): 2-0 (6-2, 6-2)

Kurumi Nara (Japonya) – Magdalena Rybarikova (Slovakya) (32): 2-0 (6-4, 6-3)