SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA 1. Asbaşkanı ve FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, hakem Cüneyt Çakır’ın 2014 Dünya Kupası’nda görev yapacak olmasının Türk ve Avrupa futbolu adına çok önemli olduğunu belirterek, “Bugün Türk futbolunun bayramıdır” dedi.

Erzik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çakır’ın Dünya Kupası’nda görev alması nedeniyle çok mutlu olduğunu vurgulayarak, “Türk hakemliğinin 40 yıl sonra Dünya Kupası’nda görev alması gerçekten Türk ve Avrupa futbolu için çok çok önemli. Bu bir takım oyunu, arkadaşları Bahattin Duran ve Tarık Ongun ile çok başarılı oldular. İyi bir ekip oluşturdular” diye konuştu.

Cüneyt Çakır’ın ekibiyle Avrupa Şampiyonası ve Şampiyonlar Ligi maçlarında da çok büyük başarılara imza attığını kaydeden Erzik, “Kendisini yetiştiren, eğitim veren hocalarının çok büyük emekleri var. UEFA Hakem Konvansiyonu’nun Türkiye’ye getirilmesinde, UEFA İcra Kurulu’nda bir hayli çalışmalarımız oldu. Tabii ‘eğitim, eğitim, eğitim’ prensibinden yola çıkıp, gerçek ve uluslararası düzeyde UEFA’nın uyguladığı bu başarılı hakem eğitimini buraya getirerek ve UEFA Hakem Komitesi’nde en çok eğitim bilgisine sahip olan Jaap Uilenberg’in burada görev alması sayesinde bunlar oldu” ifadelerini kullandı.

Erzik, her şeyden önemlisi bu duruma gelinmesinde Cüneyt Çakır’ın büyük emeği olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Hakem sahaya çıktığı zaman yalnız kalır. Takım oyununu diğer arkadaşlarıyla birlikte sahaya yansıtır. Ancak o başarılarının kökünde kendisinin eğitime olan açıklığı, bilgi dağarcığı, emeği kısaca her şey vardır. Buradan hareketle kendi kaderini kendi tayin eder. Cüneyt ve arkadaşları bunu fazlasıyla yaptılar. Ne mutlu bize ki böyle hakemlerimiz var. Orada da çok başarılı olacağına inanıyorum.”

“TÜRK HAKEMLİĞİ, TÜRK FUTBOLUNUN İLERİSİNDEDİR

Cüneyt Çakır’ın ilk başarılarını 2011’de Kolombiya’da yapılan FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda elde ettiğini dile getiren Şenes Erzik, “Orada 5 maç yönetti. Avrupa takımı finalde olmasa finali de yönetecekti. FIFA Hakem Komitesi üyeleri tarafından da çok beğenildi. Buraya gelecekti, geldi. Allah yardım etti, her şey iyi gitti. Bugün Türk futbolunun bayramıdır” şeklinde konuştu.

Dünya Kupası’nda kendisinin de olacağını aktaran Erzik, “FIFA İcra Kurulu Üyesi olarak orada ben de olacağım. Benim sayısını unuttuğum kaçıncı dünya kupam olacak. Ne mutlu bana, orada yalnız olmayacağım. Cüneyt Çakır ve iki arkadaşıyla beraber orada olacak” dedi.

“Bugünkü haliyle Türk hakemliği, Türk futbolunun ilerisindedir” diyen Şenes Erzik, “Türk hakemliği Dünya Kupası ile elbette çok büyük başarıya imza atmıştır. Bunlar tesadüf değil. Cüneyt Çakır’ın Avrupa Şampiyonası’ndan başarılı bir şekilde geçerek buraya gelmesi çok önemli bir şey” diye konuştu.

Dünya Kupası’nda görev yapan ilk Türk hakem Doğan Babacan’ın 1974 yılında yer aldığı Dünya Kupası’na da gittiğini anlatan Erzik, “Almanya’da yapılan 1974 yılındaki Dünya Kupası’na gitmiştim. Orada Doğan Babacan’ı hem maçta hem de maç dışında görmüştüm. O zamanlar biz de çok gençtik. Ne mutlu bana ki yine 40 yıl sonra Türk hakemini dünya kupasında görme olanağı elde ettim. Allah sağlık verirse inşallah orada bunu doya doya yaşayacağım” şeklinde sözlerini tamamladı.

Yayınlanma Tarihi:13:03,