SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe savunmasının önemli isimlerinden Bruno Alves, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Portekizli oyuncu sezonun 2. yarısının daha zor geçeceğini belirtirken,

“DERBİLERİMİZ DEPLASMANDA AMA…”

“Tabii ki de 2. yarı daha zor olacaktır. Türkiye Ligi çok rekabetçi bir lig. Deplasmanlar zor oluyor. Derbilerimiz de hep deplasmanda olacak ama bu bizim için dezavantaj mı bilmiyoruz. Bizim tek bir amacımız var, şampiyon olmak. Her maçı ayrı değerlendiriyoruz. Tek amacımız şampiyon olmak ve bunun için her şeyimizi sahada veriyoruz.”

“EGEMEN LİDER KARAKTERLİ BİR OYUNCU”

“F.Bahçe’nin çok kaliteli defans oyuncuları var. Egemen ile daha çok beraber oynadık. O saha içinde ve dışında lider karakterli bir oyuncu. Defans anlamında iyiyiz diyebilirim ama daha fazla çalışıp kendimizi ilerletmeliyiz. Bu sene iyice çalışıp sonuca ulaşacağız.”

“OYUNCULARIN BİREYSEL ÇALIŞMASI LAZIM”

“Oyuncuların takım haricinde bireysel olarak da çalışmaları gerekli. Hiçbir oyuncu aynı değildir. Hepsinin farklı şeylere ihtiyacı var. Bazı oyuncu kuvvetli değildir ve kendini o yönde geliştirir. Üst düzey oyuncular kendisini belli bir seviyede tutmaya çalışır.”

BİREYSEL ÇALIŞMA YAPIYOR MU?

“Daha önce babamla yapıyordum ancak şu anda babam burada olmadığımdan tek başıma pek çalışamıyorum. Ancak kendimde bir eksiklik hissettiğimde, sabah, öğle, akşam farketmez çalışırım. Bir oyuncu bence böyle düşünmeli”

“MEIRELES’E BİRAZ DAHA SAYGI…”

“Meireles Avrupa’nın en iyi orta saha oyuncularından. Onun gibi bir oyuncuyu Türkiye’ye getirmek kolay bir iş değildir. Onun her zaman en iyisini vermeye çalıştığını ben biliyorum. Bazen futbolda kötü anlar olabiliyor. Bu anlarda onun hislerini anlamak daha önemlidir. Meireles’e biraz daha saygı duyulmasını rica ediyorum.”

“BÜTÜN TAKIMLARIMDA ŞAMPİYONLUK YAŞADIM”

“Sahada her zaman en iyisini vermeye çalıştım. Sert oynamayı seviyorum. Takımımın renklerini korumaya çıkıyorum sahaya. Bu anlayışla çıktığım için belki biraz sert oynuyorumdur. Şampiyonluk konusua gelince bütün her şey bize kalmış durumda. Ligin ilk yarısındaki mentaliteyi daha da geliştirmek istiyoruz. Antrenmanlarda çok sert çalışıyor herkes. Çünkü ben bundan önce oynadığım bütün takımlarda şampiyonluk yaşadım. Buraya da bunun için geldim”

“G.SARAY’IN BİZE YETİŞEBİLMESİ İÇİN…”

“Galatasaray gerimizde ve bize yetişebilmeleri için daha fazla çalışmaları gerektiğinin farkında. Biraz daha üstlerine koymaları gerekiyor bize yetişebilmeleri için. Kasımpaşa maçında yaşananlar bizim takımımızda da yaşanırsa, biz de Almeida gibi reaksiyon verebiliriz. Çünkü orada yaşanan kalpten gelen bir şeydi. Biz de aynı şeyleri yapabiliriz.”

“ZICO BÜYÜK BİR FUTBOL ADAMI”

“Zico’nun bende çok önemli bir yeri var. Ailem 3 jenerasyondur futbol oynuyor. Amcalarımdan bir tanesi Zico ile birlikte oynadı. Zico benim için sadece Brezilya’da değil dünyada çok önemli bir isim. O büyük bir futbol adamı ve onu gerçekten çok seviyorum.”

“BREZİLYA’DA OYNAMAK ÖZEL OLACAK”

“Benim ailemin yarısı Brezilyalı, yarısı Portekizli. Ben Portekiz’de büyüdüm ama Brezilyalı yanımı da unutmadım. Brezilya’da oynamak özel olacak. Ronaldo kendisini her yerde kanıtlamış bir isim. Buraya gelebilmek için çok çalışıyor. Ronaldo’nun buralara gelmeyi hak ettiğini düşünüyorum. Ödülü daha önce de alabileceğini düşünüyorum.”

“RONALDO’NUN TAKİPÇİSİYİZ”

“Ronaldo ile dün konuştum ve tebrik ettim. Konuşması da çok duygusaldı. Ailece destekçisiyiz, çok sıkı takipçisiyiz.”

MEIRELES İLE FOTOĞRAFI…

“Fotoğrafı gördük ve hoşumuza gitti. Onlara benzememiz gerektiğini söyledim ve bu şekilde çıktı. Seyirciler sizi her zaman destekliyor, bizim de onlara bir şeyler vermemiz lazım. Sonra bu şekilde bir şey çıktı.”

“FEDERASYON MİLLİ TAKIMI DEĞERLENDİRMELİ”

“Türk milli takımını çok fazla izleyemedim. Tabii ki de ligde çok yetenekli oyuncular var. Federasyon ya da bununla ilgili kişiler kendi kendine bunu değerlendirmeli. Türkiye’de futbol çok seviliyor. Çok da iyi bir liginiz var. Daha iyi analizlerle problem çözülmeli”

“GENÇLER FORMASYONLA YETİŞTİRİLMELİ”

“Genç oyuncuların da hepsinin ayrı yetenekleri var ve hisleri ile oynuyorlar. Onları yetiştirirken, formasyonla birlikte alt yapı çalışması yapılması lazım. Türkiye’de bu yaş biraz daha indirilirse, 18-19 yaşına daha hazır gelebilirler. Portekiz veya diğer Avrupa liglerinde bu böyle yapılıyor”

“KARİYERİME ODAKLANMIŞ DURUMDAYIM”

“Şu anda ben kendi kariyerime odaklanmış durumdayım ancak futbolu bıraktıktan sonra böyle bir şey olabilir. İngilizce’yi okulda öğrendim. İletişim çok önemlidir. İngilizce’yi öğrenmek gerekiyor. Takım arkadaşlarınızla saha içinde ve saha dışında iletişim içinde olmanız gerekiyor.”