SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Efsane olmak!

ÖLÜMÜNÜN ikinci yıl dönümünde törenle andığımız Fenerbahçe’nin Efsane ismi Lefter Küçükandonyadis, ölümsüzlüğü ile hafızalardaki yerini koruyor. ÖNCEKİ akşam sarı-lacivertli formayı 8.5 yıl sırtında taşıyan bir başka Efsane isim Alex de Souza’nın Lefter ile ilgili sosyal medyada paylaştığı fotoğrafları gördüm. Bir hayli duygulandım. AKLIMA 2009 yılındaki ‘Efsaneler Buluştu’ röportajı geldi. HÜRRİYET Spor Servisi’nde çalıştığım o günlerde Lefter- Alex buluşmasını birebir takip etme gururunu yaşamıştım. Tarihi röportajı yapmak bana nasip olmuştu. İÇİMİZDEN biri olan Alex’in Adalar sahilindeki bir teknede Lefter ile yaptığı o güzel sohbeti canlı olarak izleyen bir kaç isimden biri olduğumu düşününce, çocuklarıma bırakacağım en büyük mirasın o gün olacağına bir kez daha inandım.

ÇUBUKLU SOHBETİ BAŞLADI

LEFTER yaşamının son günlerinde çubuklu formayı Alex’in sırtına geçirmiş ve alnından öperek, ‘Bu formayı layıkınla taşıyorsun. Seni izlerken keyif alıyorum’ demişti. EFSANE isim futbol yaşamında attığı gollerin medyada eksik yazıldığına dikkat çekmişti. Alex ise bu konuya farklı bir yorum getirerek, ‘Ben kariyerime Fenerbahçe’de başlayıp, sizin kadar futbol oynasam bile bu kadar gol sayısına ulaşamam’ yorumunu yapmıştı. TURGAY Şeren ile çok yakın dost olduğunu hatırlatarak günümüzdeki derbileri eleştiren Lefter, ‘Bizim zamanımızda kazanmak ve kaybetmek sporun doğal bir sonucuydu. Maç biter, dostluklar devam ederdi’ ifadesiyle gençlere mesaj göndermişti.

DEĞİŞMEZ PRENSİP

GİTTİĞİ her yerde, her platformda saygı gören Lefter, Fenerbahçe sevgisinin en üst seviyede olduğunu ancak rakiplerine saygısının da değişmez prensipleri arasında bulunduğunu anlatmıştı. FUTBOLCULUK dünyanın en güzel mesleği. Belki de en çok para kazanılan işi. Bu yolda istikrarlı olmak, sevilmek herkese nasip olmaz. ŞİMDİNİN milyon dolar kazanan futbolcularına Lefter’i iyi tanımalarını, onun yaşamını yitirmesine rağmen ‘Ölümsüz’ olarak anılmasını hatırlatıyorum.

KARİYER parayla yapılmıyor. Başarının yanında kişilik de olmalı. Yaptıklarınız, yapacaklarınızın teminatı olmalı. Lefter’i anlamak, onu yaşamak ve onun yolunda ilerlemek hepinizin kulağına küpe olsun.Yolunuz açık olsun.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek