SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kosova Futbol Federasyonu Başkanı Fadil Vokri, ”Amacımız, Kosova Futbol Federasyonu’nun FIFA ve UEFA taradından resmen tanınması” dedi.

Vokri, FIFA’nın Kosova’nın milli takım ve kulüp takımları bazında özel maç yapabileceğine dair aldığı kararı değerlendirdi.

Kosova futbolunun ilerlemesi adına büyük adımların atıldığını anlatan Vokri, ”En önemlisi bizim de Kosova’da futbol oynayabilmemiz. Bir başka deyişle, bizim milli takım ve kulüp takımlarımızın diğer ülkelerin milli takım ve kulüp takımlarıyla futbol maçı yapabilmesidir” dedi.

FIFA Başkanı Sepp Blatter arabulucuğunda, Sırbistan Futbol Federasyonu Başkanı Tomislav Karaciç’in de katılımıyla dün gerçekleştirilen toplantı hakkında açıklamada bulunan Vokri, bu toplantıda belirli konular üzerinde uzlaşma sağlandığını belirtti.

Vokri, ”Tekrarlıyorum, en önemlisi uluslararası alanda futbol oynayabilecek olmamız. Bu konudaki müzakereler uzun sürdü. Nihayetinde FIFA Başkanı Blatter’in de deyimiyle, tüm bunlar Kosova’da futbolun gelişmesi için atılmış büyük adımlar” diye konuştu.

FIFA’nın aldığı bu kararın olumlu ancak yetersiz olduğunu kaydeden Vokri, ”Amacımız, Kosova Futbol Federasyonunun FIFA ve UEFA taradından resmen tanınması. Böylece milli takım ve kulüp takımlarımızın uluslararası müsabakalara kendi devlet sembollerimizle katılması sağlanacak” dedi.

FIFA’nın aldığı karara göre, Kosova’nın eski Yugoslavya ülkelerinin milli takım ve kulüp takımlarıyla karşılaşamayacağını hatırlatan Vokri, ”Umuyorum bir gün o gün de gelecek. Hırvatistan ve Bosna Hersek’e, 2014 Dünya Kupasında başarılar diliyorum. Kosova halkı, dostlarımızın maçlarını izleyecek ve onları destekleyecektir” diye konuştu.

FIFA’NIN KOSOVA İLE İLGİLİ KARARI FIFA İcra Komitesi yaptığı toplantıda, Kosova takımlarına diğer ülke takımlarıyla özel maç yapma hakkı tanıyan karar almıştı.

Karara göre, bağımsızlığına 2008 yılında kavuşan Kosova’nın takımları, diğer ülkelerle özel maçlar yaparken, eski Yugoslavya ülkeleri bu kapsamın dışında kalacak. Ayrıca Kosova takımlarının formalarında ülke adı yazılı olabilecek ancak Kosova takımları maçlara bayraksız ve milli marş okunmadan çıkacak.

FIFA İcra Komitesi’nin Kosova’nın daimi futbol statüsüyle ilgili durumunu mart ayındaki toplantıda görüşmesi bekleniyor.

Yayınlanma Tarihi:14:04,