SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sezonun ilk “grand slam” tenis turnuvası Avustralya Açık’ın ilk gününde, favori isimler genellikle rakiplerine üstünlük sağlarken, erkeklerde 12 numaralı seribaşı Tommy Haas, kadınlarda ise 6 numaralı seribaşı Petra Kvitova, 7 numaralı seribaşı Sara Errani ve 12 numaralı seribaşı Roberta Vinci, turnuvanın dışında kaldı.

Avustralya’nın Melbourne kentinde düzenlenen turnuvanın ilk gün maçları tamamlandı.

Tek erkeklerde 2 numaralı seribaşı Novak Djokovic, 3 numaralı seribaşı David Ferrer, 7 numaralı seribaşı Tomas Berdych, 8 numaralı seribaşı Stanislas Wawrinka ve 9 numaralı seribaşı Stanislas Wawrinka Richard Gasquet gibi ilk 10’da yer alan tenisçiler ikinci tur biletini aldı.

Erkeklerin 12 numaralı seribaşı Tomy Haas, Guillermo Garcia-Lopez karşısında, ilk seti 7-5 kaybettikten sonra ikinci sette 5-2 gerideyken sakatlığı yüzünden maçtan çekilmek zorunda kaldı ve turnuvaya ilk turda veda etti.

Tek kadınlarda ise 1 numaralı seribaşı Serena Williams, 4 numaralı seribaşı Li Na, 9 numaralı seribaşı Angelique Kerber tur atladı.

Kadınların 6 numaralı seribaşı Petra Kvitova, Luksika Kumkhum’a, 7 numaralı seribaşı Sara Errani, Julia Goerges’e ve 12 numaralı seribaşı Roberta Vinci, Jie Zheng’e mağlup oldu ve ilk günde elendi.

Fransa Açık’ta yarın, erkeklerin 1 numaralı seribaşı Rafael Nadal, Bernard Tomic ile ve 4 numaralı seribaşı Andy Murray, Go Soeda ile karşılaşacak.

Kadınlarda son şampiyon ve 2 numaralı seribaşı Victoria Azarenka, Johanna Larsson ile, 3 numaralı seribaşı Maria Sharapova ise Bethanie Mattek-Sands ile mücadele edecek.

Seribaşı tenisçilerin korta çıktığı ilk tur maçları şöyle sonuçlandı:

ERKEKLER

Novak Djokovic (Sırbistan) (2) – Lukas Lacko (Slovakya): 3-0 (6-3, 7-6, 6-1)

David Ferrer (İspanya) (3) – Alejandro Gonzalez (Kolombiya): 3-0 (6-3, 6-4, 6-4)

Tomas Berdych (Çek Cumh.) (7) – Aleksandr Nedovyesov (Kazakistan): 3-0 (6-3, 6-4, 6-3)

Stanislas Wawrinka (İsviçre) (8) – Andrey Golubev (Kazakistan): 6-4, 4-1 çekildi

Richard Gasquet (Fransa) (9) – David Guez (Fransa): 3-0 (7-5, 6-4, 6-1)

Guillermo Garcia-Lopez (İspanya) – Tommy Haas (Almanya) (12): 7-5, 5-2 çekildi

Mikhail Youzhny (Rusya) (14) – Jan-Lennard Struff (Almanya): 3-0 (6-1, 6-4, 6-2)

Fabio Fognini (İtalya) (15) – Alex Bogomolov (Rusya): 6-3, 6-2 çekildi

Tommy Robredo (İspanya) (17) – Lukas Rosol (Çek Cumh.): 3-2 (6-1, 6-7, 3-6, 7-6, 8-6)

Kevin Anderson (Güney Afrika Cumh.) (19) – Jiri Vesely (Çek Cumh.): 3-2 (2-6, 6-7, 6-4, 6-4, 6-4)

Jerzy Janowicz (Polonya) (20) – Jordan Thompson (Avustralya): 3-2 (1-6, 4-6, 6-4, 6-2, 6-1)

Ernests Gulbis (Letonya) (23) – Juan Monaco (Arjantin): 3-1 (1-6, 6-4, 7-6, 6-2)

Vasek Pospisil (Kanada) (28) – Samuel Groth (Avustralya): 3-0 (6-4, 6-3, 6-4)

Jeremy Chardy (Fransa) (29) – Jesse Huta Galung (Hollanda): 3-0 (6-2, 6-4, 6-4)

Dmitry Tursunov (Rusya) (30) – Michael Russell (ABD): 3-0 (6-2, 6-2, 6-3)

Ivan Dodig (Hırvatistan) (32) – Ivo Karlovic (Hırvatistan): 3-0 (7-6, 6-3, 7-6)

KADINLAR

Serena Williams (ABD) (1) – Ashleigh Barty (Avustralya): 2-0 (6-2, 6-1)

Li Na (Çin) (4) – Ana Konjuh (Hırvatistan): 2-0 (6-2, 6-0)

Luksika Kumkhum (Tayland) – Petra Kvitova (Çek Cumh.) (6): 2-1 (6-2, 1-6, 6-4)

Julia Goerges (Almanya) – Sara Errani (italya) (7): 2-0 (6-3, 6-2)

Angelique Kerber (Almanya) (9) – Jarmila Gajdosova (Avustralya): 2-1 (6-3, 0-6, 6-2)

Jie Zheng (Çin) – Roberta Vinci (İtalya) (12): 2-0 (6-4, 6-3)

Ana Ivanovic (Sırbistan) (14) – Kiki Bertens (Hollanda): 2-0 (6-4, 6-4)

Sabine Lisicki (Almanya) (15) – Mirjana Lucic-Baroni (Hırvatistan): 2-0 (6-2, 6-1)

Samantha Stosur (Avustralya) (17) – Klara Zakopalova (Çek Cumh.): 2-0 (6-3, 6-4)

Kirsten Flipkens (Belçika) (18) – Laura Robson (Büyük Britanya): 2-0 (6-3, 6-0)

Ekaterina Makarova (Rusya) (22) – Venus Williams (ABD): 2-1 (2-6, 6-4, 6-4)

Alison Riske (ABD) – Elena Vesnina (Rusya) (23): 2-0 (6-2, 6-2)

Lucie Safarova (Çek Cumh.) (26) – Julia Glushko (İsrail): 2-1 (7-5, 3-6, 6-1)

Flavia Pennetta (İtalya) (28) – Alexandra Cadantu (Romanya): 2-0 (6-0, 6-2)

Eugenie Bouchard (Kanada) (30) – Hao Chen Tang (Çin): (7-5, 6-1)

Daniela Hantuchova (Slovakya) (31) – Heather Watson (Büyük Britanya): 2-1 (7-5, 3-6, 6-3)