SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

35. Dakar Rallisi’nin altıncı etabınında ilk sırayı otomobil kategorisinde Fransız Stephane Peterhansel, motosiklet kategorisinde ise vatandaşı Alain Duclos aldı.

Güney Amerika ülkeleri Arjantin, Bolivya ve Şili’nin evsahipliğinde düzenlenen 35. Dakar Rallisi’nin altıncı etabı, Arjantin’in Tucuman ile Salta bölgeleri arasında yapıldı.

Otomobil kategorisindeki 424 kilometrelik etabı 02:42:58 saatte bitiren ve Dakar Rallisi kariyerinde 11. şampiyonluğu bulunan Monster Energy X-Raid takımının Fransız pilotu Stephane Peterhansel, yarışma da bu sene de iddialı olduğunu gösterdi.

Peterhansel’in 2:43 dakika arkasında tamamlayan Raid Racing takımından Katarlı Naser el Ettiyah ikinci, 5:20 dakika gerisinde bitiren liderin takım arkadaşı Arjantinli Orlando Terranova ise üçüncü oldu.

Altıncı etap sonunda genel klasmanda ilk sırada bulunan İspanyol Nani Roma liderliğini sürdürürken, Arjantinli Terranova 30:30 dakika farkla onu takip ediyor. Son etap lideri Peterhansel ise liderin 32:23 dakika gerisinde üçüncü sırada bulunuyor.

Motosiklet kategorisinin birincisi ise 400 kilometrelik parkuru 04:21:34 saatte tamamlayan Samsung Sherco Rally Factory takımının Fransız pilotu Alain Duclos oldu. KTM Red Bull Rally Factory takımından İspanyol Marc Coma 01:15 dakika farkla ikinciliğe yerleşirken, liderin 01:49 dakika arkasında yer alan Yamaha Factory Racing takımından Fransız Michael Metge üçüncü sırada yer aldı.

Genel klasmanda İspanyol Marc Coma ilk sıradaki yerini korurken, vatandaşı Joan Barreda Bort ikinci ve Fransız Alain Duclos üçüncü sırada bulunuyor.

Dakar Rallisi’ne verilecek bir gün aranın ardından yedinci etabı, Salta ile Uyuni (otomobil 533, motosiklet 409, kamyon 525 kilometre) arasındaki parkurda düzenlenecek.

GENEL KLASMAN

Altıncı etap sonunda genel klasmanda ilk 3 sırada bulunan sürücüler şöyle:

OTOMOBİL

Sıra Sürücü Ülke Araç Süre
1 Nani Roma İspanya Mini 22:11:28 saat
2 Orlando Terranova İspanya Mini +30:30 dakika
3 Stephane Peterhansel Fransa Mini +33:23 dakika

MOTOSİKLET

Sıra Sürücü Ülke Araç Süre
1 Marc Coma İspanya KTM 23:08:00 saat
2 Joan Barreda Bort İspanya Honda +42:17 dakika
3 Alain Duclos Fransa Sherco +01:00:58 saat

ATV

Sıra Sürücü Ülke Araç Süre
1 Sergio Lafuente Uruguay Yamaha 29:22:20 saat
2 Rafal Sonik Polonya Yamaha +22:18 dakika
3 Ignacio Casale Şili Yamaha +24:04 dakika

KAMYON

Sıra Sürücü Ülke Araç Süre
1 Gerard de Rooy Hollanda Iveco 23:14:27 saat
2 Andrey Karginov Rusya Kamaz +29:05 dakika
3 Eduard Nikolaev Rusya Kamaz 01:07:42 saat