SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) Antalya’da düzenlediği 51. Yıl Sporun Zirvesi Semineri’nde Spor Toto Süper Lig’de görev alan yabancı teknik direktörler, Türk futbolunu değerlendirdi.

Antalya Belek’teki Gloria Golf Resort Otel’de gerçekleştirilen seminerin “Yabancıların gözüyle Türk futbolu” konulu oturumuna Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini, Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, Kasımpaşa Teknik Direktörü Shota Arvaladze ve Sivasspor Teknik Direktörü Roberto Carlos katıldı.

Mancini, Ajax maçı nedeniyle toplantıdan erken ayrılırken, Roberto Carlos ise geç katıldı.

Teknik adamlar, önce Türk futboluyla ilgili görüşlerini aktarırken, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

BİLİC’E KASIMPAŞA MAÇI SONRASI

Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, Kasımpaşa ile yaptıkları Spor Toto Süper Lig maçında Donk’un eliyle topu Almeida’nın ayağındaki topa attığı pozisyonla ilgili soruyu yanıtladı.

Hırvat teknik adam, “Burası bu konuyu tartışmak için doğru zaman ve yer değil. Ben o maçtan sonra Kasımpaşa’nın hakkını teslim etmiştim, ikinci yarıda iyi oynayıp hak ederek kazandılar. Maçtan sonra da söyledim. Donk’un olduğu aksiyon, tüm hayatım boyunca futbolun içindeyim ama böyle bir şeyle karşılaşmamıştım ama ikinci olayla karşılaştım. Oyuncumuz saldırıya uğradı. Benim fikrim maçın 3-0 lehimize tescil edilmesinden yanaydı” ifadelerini kullandı.

Manuel Fernandes’le ilgili bir soruya da Bilic, “Fernandes çok önemli bir oyuncu. Kulübümüzdeki en iyi oyunculardan, en iyisini yapmayı bekliyoruz. Bu da oyuncu üzerinde baskı yaratıyor ama kimse Beşiktaş’tan büyük değil Manuel de bunu biliyor” cevabını verdi.

Kendisinin müziği sevdiğinin belirtilip, takımda hangi enstrümanın eksik olduğunun sorulması üzerine Bilic, “Eğleneceli bir soru. Takım işi yapıyoruz. Eksik bir enstrümanım yok. Devamlılık konusunda ilk yarıda eksiklik yaşandı. İkinci yarıda bunu ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi.

TÜRK FUTBOLU

Slaven Bilic, Türkiye ile ülkesi Hırvatistan’ın kültür ve zihniyetinin benzer olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Aynı sorunları yaşıyoruz, aynı avantajlara sahibiz. Sizin burada sahip olduğunuz potansiyel, benim ülkemdekinden fazla. Bugün büyük takımların iç sahada puan kaybetmesini sürpriz olarak nitelendirmiyoruz. Uluslararası medyanının da Türk futboluna ilgisi var. Türkiye’de insanlar futbolla yaşıyor. Avrupa finansal olarak zor durumlar yaşarken, Türkiye finansal açıdan da son yıllarda derli toplu hale geldi. Bundan 3-4 sene önce Sneijder Drogba’yı belki getiremezdiniz ama artık gelebiliyorlar.”

Tesisler ve alt liglerdeki takımların imkanlarının geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Hırvat teknik adam, “Dolayısıyla utanılacak, gücenecek bir şey yok, Türk futbolu hayal kırıklığı içinde de değil, geçen sene Fenerbahçe Avrupa’da yarı final oynadı, Galatasaray, Real Madrid’i zorladı. Türkiye’nin, Avrupa’nın ilk 5 ligine yaklaşacağını düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse de Fransa’ya yaklaşacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Türk futbolunun başarılı olması için altyapının baştan aşağı gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Bilic, “İstanbul’a tesisler, Kayseri’ye büyük stat yapmakla iş bitmiyor. Anadolu’da yeni Ardalar, Messiler keşfedilebilir” dedi.

Türkiye’deki derbileri de değerlendiren Hırvat çalıştırıcı, “Türkiye’deki insanlar daha tutkulular. Galatasaray, Fenerbahçe maçlarında yoğun bir atmosferle karşı karşıya kalıyoruz” derken, Shota Arvaladze araya girerek, “Kasımpaşa da derbi” dedi. Bilic de gülerek “O maç daha bitmedi” diye yorum yaptı.

Bilic, en beğendiği Türk futbolcu sorusuna “Mesut Özil” yanıtını verirken, son okuduğu kitabın ise “Suç ve Ceza” olduğunu söyledi.

Yayınlanma Tarihi:16:00,