SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Terim teknik adamlarla buluştu

Terim teknik adamlarla buluştu

Türkiye Futbol Direktörü ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Süper Lig'de görev yapan hocalarla bir araya geldi.

Türkiye Futbol Direktörü ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim’in, Spor Toto Süper Lig’de görev yapan teknik adamlarla yaptığı toplantı başladı.

Serik ilçesi Titanic Deluxe Hotel Belek’te Türkiye Futbol Direktörlüğü tarafından düzenlenen toplantılarının ilkinde Terim, Spor Toto Süper Lig’de görev yapan teknik adamlar Roberto Mancini, Rıza Çalımbay, Mehmet Özdilek, Okan Buruk, Tolunay Kafkas, Hikmet Karaman, Ersun Yanal, Sergen Yalçın, Hamza Hamzaoğlu, Ertuğrul Sağlam, Christoph Daum, Slaven Bilic, Samet Aybaba, Mesut Bakkal ve Mustafa Reşit Akçay ile bir araya geldi.

Toplantıya Kasımpaşaspor Teknik Direktörü Shota Arveladze ve Sivasspor Teknik Direktörü Roberto Carlos katılmadı. Ayrıca Kayserispor ile yollarını ayıran Robert Prosinecki için de yer ayrıldığını ancak Prosinecki’nin toplantıda bulunmadığı görüldü.

FATİH TERİM’İN AÇIKLAMALARI

“Süper Ligi’nin teknik direktörleri futbolun çok önemli aktörleri. Bütün amatörlerin olduğu gibi onlar da bu işin en üst düzeyindeler. Teknik alandaki fikirleri çok önemli benim için. Ama aynı zamanda Türk futbolu için de çok önemli olmalı. Türk futbolu hakkında bir karar veriliyorsa onlara da sorulmalı. Biz de ona benzer bir uygulama yaptık.”

“Sezon planlamasıyla ilgili bilgi vermek ve fikrini almak için toplantı yapmıştık. Milli Takım’ın 2016 Avrupa Şampiyonası sürecinde bilmeleri gereken tüm bilgileri kendilerine aktardık. Ağustos ayında herhangi bir maç gözükmüyor. Eylül’de şampiyonaya başlıyoruz. Bunun için de uygun olursa Mayıs 25 ile 5 Haziran arasında bir turnuva ya da Avrupa’da birkaç maç yapabilme şansı araştırıyoruz”

“FİKİRLER BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ”

“Ayın 18’inde biten Türkiye ligi, ama 24’üne kadar bir organizasyona izin vermeyen FIFA var. O yüzden ancak böyle bir takvim çıkartabildik. Sağolsun onlar da yardımcı olabileceklerini söylediler. Sonra konu güncel sıkıntılara geldi. Biz de dilekler ve istekler kısmı hazırlamıştık. Futbolun her noktasına girildi. Bunları not aldık. Arkadaşlarımızın fikirleri bizim için çok değerli”

“YABANCI KONUSU TEKNİK ADAMLARA SORULMALI”

“Sıkıntıları zorlukları yaşayanlar bizleriz. Arkadaşlar ben ne söylersem söyliyeyim yabancı konusunda bir karar alınacaksa teknik adamlara mutlaka sorulmalı. Futbolun çok önemli sorunlarını yaşayan insanlar çözüm fikirlerini ortaya koymalı. Burada konuşulanları yöneticilerle de paylaşacağız. Daha fazla sık ve bir arada olmamız gerekiyor. Bunda hemfikiriz.

Bize değişiklik yetmez devrim lazım. Teşhisten çok öteye gittik tedavi gerekiyor. Hepimiz bunda birleştik. Söylemden ziyade eylem zamanıdır. Bunda da umarım başarılı oluruz. Ülkece hep beraber olmalıyız. Herkesin taşın altına elini sokması gerekir. Bugün 10 yaşındaki bir çocuğa da sorsak sorunlarımızın çoğunu az çok söyler. Eski yeninin düşmanıdır. yeni bir şey kolay değildir ama yeniliklere ve güzelliklere açık olmalıyız.”

“YABANCI-YERLİ OLARAK BAKMIYORUM”

“Ben söylemlerini değiştiren biri değilim. Benim söylemlerim sizlerin arşivlerinde var. Hem görsel hem yazılı basında. Zaten önemli olan şudur, bu ülkede böyle, bizde böyle, kendi ülkemize göre nasıl bir dengeyse o dengeyi sağlamamız lazım.

Yabancı futbolcu demiyorum. Bunların yabancısı yerlisi olmaz. Ama son karar TFF’nindir. Hep beraber en doğrusunu yapacağız. Yabancı konusundaki kararı hep beraber vermeliyiz. Teknik adamların dışında pek mantıklı gelmiyor bana”

GENÇ OYUNCU YETİŞTİRİLMESİ

“İnsanlara programlarını önceden vermeliyiz. Akademi Ligi ve PTT 1. Lig teknik direktörleriyle de buluşacağım. Esas sorun orada. O mücadeleyi çok vermeliyiz.

Genç oyuncu yetişimi çok önemli. En az Avrupa Şampiyonası’na gitmek kadar önemli olan bu konularda da hızlı hareket etmek istiyoruz. Başka türlü ayağa kaldıramayız. Bunlar hepimizin çocuğu. Yoksa bunları kaybedeceğiz”

BILIC İLE YEMEKTE BULUŞACAĞIZ

“Bu akşam Slaven Bilic ile yemekte buluşacağız. Teknik direktörlerden isteyeceğim çeşitli görevler olacak sezon içerisinde. Bitmiyor bu toplantımız sadece. Kamplara gelmelerini isteyebiliriz, rakipleri birlikte analiz edebiliriz. Madem milli takım bizim takımımız. Herkes bunu söyleyerek değil, pratikte uygulayabiliriz”