SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Doping kontrolüne girmediği için iki yıl ceza alan sporcunun engellilerde Dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Tolga Murat Balıkçı olduğu öğrenildi. Milli sporcu Şahin İrencin'in ‘dinamit' adı verilen yasaklı ilaç nedeniyle hayatını kaybetmesiyle gündeme gelen vücut geliştirmede dopingin arkası kesilmiyor. Özerkliğini yitirme ve uluslararası yarışmalardan men tehlikesiyle karşı karşıya kalan vücut geliştirmede testlerden adeta doping fışkırıyor.

Kocaeli'de 3.5 ay önce yapılan milli takım seçmesi sırasında teste alınan 38 sporcudan birkaç kişi temiz çıktı. Sporcuların 28'i testten kaçarken, teste girenlerden de 8 kişide yasaklı ilaç tespit edildi. İzmir'de yapılan teste girmeyen iki kişiyle birlikte rakam 38'e yükseldi. Vücut Geliştirme Federasyonu Ceza Kurulu, geçen hafta yaptığı toplantıda yasaklı madde kullanan veya teste girmeyen toplam 38 sporcuya iki yıl müsabakalardan men cezası ve 2 bin 500'er lira da para cezası verdi.

18 AYDA 60 KİŞİYE CEZA

İzmir'de doping kontrolüne girmediği için Mahmut Irmak ile birlikte iki yıl ceza alan diğer sporcunun ise engellilerde Dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Tolga Murat Balıkçı olduğu öğrenildi. Teste imza verdiği halde girmeyen Balıkçı, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın geçen yıl engellilere yönelik yayınlanan “Gidene üzelme, var olanı güçlendir” temalı kamu spotunda ‘örnek sporcu' olarak oynamıştı. Kamu spotu ulusal kanallarda gösterilmişti. Böylece Vücut Geliştirme Federasyonu'nda 18 aylık süreçte toplamda 60 sporcu doping cezası almış oldu.

(htspor)