SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

35. Dakar Rallisi’nin üçüncü etabını, otomobil kategorisinde İspanyol Nani Roma, motosiklet kategorisinde ise vatandaşı Juan Barreda Bort kazandı.

Güney Amerika ülkeleri Arjantin, Bolivya ve Şili’nin evsahipliğinde düzenlenen 35. Dakar Rallisi’nin üçüncü etabı, Arjantin’in San Rafael ile San Juan kentleri arasında yapıldı. Otomobil kategorisindeki 301 kilometrelik etabı, 2:58:52 saatte bitiren Monster Energy X-Raid takımının İspanyol pilotu Nani Roma kazandı ve genel klasmanda liderliğe yükseldi.

Etabı, Roma’nın 1:07 dakika arkasında tamamlayan Polonyalı takım arkadaşı Krzysztof Holowczyc ikinci, liderin 3:19 dakika gerisindeki Imperial Toyota takımıdan Güney Afrikalı Leeroy Poulter ise üçüncü tamamladı.

İkinci etap sonunda genel klasmanda zirvede yer alan son 2 yılın şampiyonu Fransız Stephane Peterhansel, parkuru, liderin 28:27 dakika arkasında tamamlayarak, genel klasmanda 5. sıraya geriledi.

373 kilometrelik parkurda gerçekleşen motosiklet kategorisinin birincisi ise HRC takımından İspanyol Juan Barredo Bort oldu. 3:47:03 saattlik dereceye imza atan Bort, ilk etaptan sonra üçüncü etabı da kazanarak, genel klasmandaki liderliğini sürdürdü.

Dakar Rallisi’ni 5 kez kazanan son 2 yılın şampiyonu Yamaha’dan Fransız Cyril Despres, 3:51:44’lük zamanıyla ikinciliği, KTM Red Bull takımının 2006, 2009 ve 2011 şampiyonu İspanyol pilotu Marc Coma ise 3:53:59’luk süresiyle üçüncülüğü elde etti.

Dakar Rallisi’nin dördüncü etabı, San Juan ile Chilecito arasındaki (otomobil 657 kilometre, motosiklet 352 kilometre) parkurda düzenlenecek.

GENEL KLASMAN

Üçüncü etap sonunda genel klasmanda ilk 3 sırada bulunan sürücüler şöyle:

OTOMOBİL: Sıra Sürücü Ülke Araç Süre

1 Nani Roma İspanya Mini 9:20:13 saat 2 Orlando Terranova Arjantin Mini +9:06 dakika 3 Naser el Ettiyah Katar Mini +10:00 MOTOSİKLET: Sıra Sürücü Ülke Araç Süre

1 Joan Barreda Bort İspanya Honda 9:56:44 saat 2 Cyril Despres Fransa Yamaha +13:04 dakika 3 Marc Coma İspanya KTM +13:56 ATV: Sıra Sürücü Ülke Araç Süre

1 Rafal Sonik Polonya Yamaha 12:23:45 saat 2 Ignacio Casale Şili Yamaha +6:10 dakika 3 Sebastian Husseini Hollanda Honda +7:19 KAMYON: Sıra Sürücü Ülke Araç Süre

1 Gerard de Rooy Hollanda Iveco 10:10:53 saat 2 Marcel van Vliet Hollanda MAN +18:49 dakika 3 Andrey Karginov Rusya Kamaz +39:10

Yayınlanma Tarihi:10:57,