SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sağlam, Eskişehirspor’un Antalya’da yaptığı devre arası kampında AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezon başında Avrupa kupalarına katılmayı hedeflediklerini belirterek, bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Ligin ilk yarısında ortaya konan başarının küçümsenmemesi gerektiğinin altını çizen Sağlam, şunları söyledi:

“Eldeki imkanları ve yaşadığımız sıkıntıları ortaya koyduğumuz zaman, aldığımız 27 puan ve sıralamadaki altıncılığımız çok önemli bir başarı. Ekonomik sıkıntıları ciddi anlamda yaşayan bir kulübüz. İlk devrenin son bölümünde bu sorunlara, Tarık ve Veysel ile ilgili yaşadığımız sıkıntıları, kadronun değişimini, genç oyuncuların bu kadronun içine katılmasını ve yaşadığımız futbol şanssızlıklarını da eklersek, çok iyi bir ilk devre geçirdiğimizi söyleyebiliriz.”

Futbolculara gelen teklifler

Ertuğrul Sağlam, ligde futbol oynayan her oyuncuya teklif gelebileceğini bunun da normal olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her oyuncunun bir ideali ve gelecekten beklentisi vardır. Futbolcu, bu teklifleri hedefleri doğrultusunda değerlendirirse, hiçbir şekilde oyuncuyu kulüpte tutma şansınız kalmıyor. Profesyonel çerçevede değerlendirse de şansınız olmuyor. Herhangi bir kulüp kendisine büyük rakamlar teklif ederken, sizin futbolcuyu takımınızda tutmanız için teklif edilen rakamlara yakın bir şeyler sunmanız gerekir ki takımda kalırsa mutlu olsun. Böyle bir gücünüz yoksa oyuncuyu tutamazsınız. Bu tür tekliflere bizim gibi Anadolu takımlarının şanssızlığı diyebiliriz. Ya oyuncu ya da kulüp fedakarlık yapacak. Kulübün böyle bir imkanı yoksa iş oyuncuya kalıyor. Futbolcu da olaya bakış açısı ve geleceği doğrultusunda teklifi değerlendiriyor.”

Tarık ve Veysel’in kadro dışı kalması

Sağlam, Eskişehirspor yönetiminin Tarık ve Veysel ile uzun zamandır konuştuğunu vurgulayarak, “Bu iki kardeşimiz de bugün itibarıyla takımla sözleşme uzatmak istemediklerini ve sözleşmeleri gereği de bu sezondan sonra burada olmak istemediklerini açıkça beyan ettiler. Yönetimin isteğiyle bu arkadaşlar kadro dışı kaldı” dedi.

Her iki oyuncunun da takımları için çok önemli isimler olduğuna dikkati çeken Sağlam, “İkisi de takımımıza önemli katkı yapan isimler. Yabancı oluncu kuralının olduğu süreçte yerli oyuncuların ne kadar değerli olduğunu düşünürsek, bizim takım için defansın sağında ve solunda direkt oynayan istikrarlı isimlerdi. Açıkçası bu oyuncuların takımdan ayrılmasını istemem. Ben, her ikisinin de takımda kalmalarını isterim ama işin bir de yönetim boyutu var. Yönetimin isteğiyle bu arkadaşlar kadro dışı kaldı. Kadro yapılanmamız itibarıyla bu da bizde sıkıntı oluşturdu” diye konuştu.

“Transferi askıya aldım”

Eskişehirspor’da maddi sıkıntının yaşandığını ve oyuncuların alacaklarının olduğunu belirten Sağlam, şunları kaydetti:

“Oyuncularımın karşısında dik durabilmem ve onların bana olan güvenini boşa çıkarmamam için oyuncularımın parası ödenmeden benim bu takıma oyuncu aldırmam, yeni gelecek isimlere para verdirmem doğru olmaz. Eğer üst sıraları hedefliyorsak, takıma 3-4 tane direkt oynayan oyunucu koymamız lazım. Beşiktaş’ı, Kasımpaşa’yı geçmek, Fenerbahçe ve Galatasaray’ı yakalamak istiyorsak bunu yapmalıyız. Ancak kendi oyuncularımıza ödeme yapamazken, kulübün borç yükü de ortadayken ekstra bir oyuncu alıp ekonomik anlamda kulübü biraz daha zora sokmak doğru bir davranış değil. Şu anda transferi askıya aldım. Yönetimden böyle bir istekte bulunamam. Oyuncularımızın içerideki paraları ödenmeden transfer yapma lüksümüz olamaz.”

Ertuğrul Sağlam, bir Anadolu takımının şampiyonluktan bahsetmesinin kolay olmadığını kaydederek, “Ne zamanki ekonomik olarak olarak güçlenir, tesisleşme ve stat gibi şartlarınızı bu hedefe götürecek kaliteye ulaştırır, şehir genelinde bütünlüğü oluşturursanız, uzun vadeli bir programla bundan bahsedilebilir. Böyle bir hedefle ortaya çıkmak çok büyük cesaret ister” ifadesini kullandı.

Sağlam, Eskişehirspor taraftarına ilk yarıda kendilerine gösterdikleri destek için teşekkür ederek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Taraftarımız stada gelip takımını desteklediği zaman bizim için artı bir güç oluyor. İlk devrenin büyük bölümünde bu desteği gördük. Diğer takımlarla aramızdaki rekabet ortamındaki güç dengesinin açılmamasında bu etkenler ortaya çıkıyor. İkinci yarıda taraftarlarımızdan ilk devredeki performanslarının üzerine çıkıp, her zaman ve her koşulda takımlarının yanında olmalarını istiyorum.”

Yayınlanma Tarihi:11:16,