SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Neler oluyor Trabzonspor!

7 Ocak 2014

Bir kulübün nasıl yönetileceğini başkanlardan iyi bilecek değiliz. Seçilenler boşuna seçilmez; seçenler de boşa oy atmaz. Bu durum İbrahim beyden önceki yönetimler için de geçerliydi. Bu dönemi diğerlerinden ayrı tutmak lazım. Şu isimleri okuyup ne anlama geldiğini anlamaya çalışın:

Fatih Tekke, Osman İlyas, İrfan Coşkun, Ömer Eyüboğlu, Ali Kemal Başaran, Sinan Zengin, Ünal Karaman, Volkan Şen, Batuhan Karadeniz, Alper Boğuşlu, Yaşar Aşcıoğlu, Çetin Kansız, Sebahattin Çakıroğlu, Alanzinho ve Giray Kaçar ve Mustafa Akçay…

Ömer Eyüboğlu mesela, kulüple sözleşme imzaladıktan 1 gün sonra istifa etti.

Fatih Tekke, başkanın seçim döneminde ‘kupa gelecek' sloganından sonraki en büyük vaaddi. Seçimden önceki sportif direktördü. Seçimden bir iki gün sonra başkanın aklından ve yörüngesinden çıktı. Kendisine ‘neden olmadı' diye soranlara, ‘bilmiyorum, başkana sorun' diye cevap verdi. Osman İlyas ve İrfan Coşkun, daha 1 haftalık yöneticiyken ayrılmak zorunda kaldılar. En dikkat çeken ayrılıklardan biri Ünal Karaman'da yaşandı. Başkanın sürekli dile getirdiği, “Yöneticiler futbola karışmayacak' stratejisinin ürünü olarak göreve geldi. Şenol Güneş'le çalışmış, deneyimli bir isimdi. Sportif direktörüm ama altyapıdan yukarıya 1 oyuncu alma yetkim yok” diyerek, mesajı verdi. Alper Boğuşlu'nun ayrılış hikayesi kaleci tercihleri olsa da, kimin ne yaptığının belli olmadığı bu yerde kimse bu ayrılışa şaşırmadı bile! Ali Kemal Başaran ve Yaşar Aşçıoğlu yönetimin asbaşkan ve başkan yardımcıları olarak rahatsızlıklarını belli ettiler. Aşçıoğlu dönmemek üzere ayrılırken, Başaran, içerde kalıp durumu idare etti. Ruhen ayrılan ama fiziken orada olan son isim Sebahattin Çakıroğlu.

O gitmeyi değil, kalıp içerde mücadele etmeyi seçen tek isim. Bunu açık dille de her yerde söylüyor. Televizyonlara bağlanıp, başkanın yönetim tarzını eleştiriyor.

Bu kopuşlara son anda teknik direktör Mustafa Akçay da eklendi. Şu an kalsa da gitme niyetini belli etmesi, ilk fırsatta ‘Ben Yokum' diyeceği anlamına gelir. Böyle bir yönetim sistemi ve takım silsilesi içinde çok başarılı olmasına rağmen ayrılmak istiyorum diyenlerden. Peki, NEDEN? Bir kulübün teknik direktörü saha sonuçlarından bağımsız istifa edip ayrılmak istiyorsa, bunun açıklaması olmalıdır. Bir yönetimin, başkan yardımcıları istifa ediyorsa, asbaşkanı ayrılma taraftarıysa, sorun büyüktür. Bütün bu soru ve sorunların cevabını bir tek kişi biliyor; o da sayın başkan Hacıosmanoğlu…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek