SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eusebio tartışması başladı

Portekiz'de, ülke tarihinin ünlü şahsiyetlerinin gömülü olduğu ulusal tapınağa Eusebio'nun naaşının da taşınması yönünde tartışma başladı.

Güncellenme: 22:17, 07/01/2014
Eusebio tartışması başladı

Portekiz’de, dünyaca ünlü eski futbolcusu Eusebio da Silva Ferreira’nın naaşının, ulusal kahramanların mezarlarının bulunduğu başkent Lizbon’daki ulusal tapınağa (Panteon Nacional) taşınması yönünde siyasi tartışma başladı.

Sivil bir girişim tarafından sosyal paylaşım sitelerinden bulunulan Eusebio’nun mezarının ulusal tapınakta yer alması gerektiği yönündeki talep, siyasi çevrelerden de destek buldu.

Muhalefetteki Sosyalist Parti (PS), Eusebio’nun naaşının ulusal tapınağa taşınma olasılığının araştırılmasını Meclis Başkanından talep etti. Portekiz Hükümeti de bu olasılığın değerlendirileceğini duyurdu.

Portekiz Futbol Federasyonu Başkanı Fernando Gomes de bazı milletvekillerini de yanına alarak, Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva’yı ziyaret etti. Gomes, ziyarette Eusebio’nun yerinin ulusal tapınak olduğu yönündeki görüşlerini iletti.

”Tarihimizin en önemli figürlerinden biri olan Eusebio’nun ulusal tapınakta olması için çok sebep var” diyen Gomes, Portekiz Futbol Federasyonu’nun kuruluşunun 100. yıl dönümü etkinliklerinde ”Kara panter” lakaplı futbolcu için de özel bir anma töreni yapılacağını kaydetti.

Yapımına 1682 yılında başlanan ve 284 yıl sonra 1966’da tamamlanan Panteon Nacional’da bazı Portekiz devlet başkanları, önemli Kraliyet Ailesi üyeleri ile Amalia Rodrigue, Joao de Deus, Guerra Junqueiro, Aquilino Ribeiro gibi ünlü Portekizli sanatçı ve yazarların mezarları bulunuyor.

Panteon Nacional’a son olarak 19 Eylül 2007’de yazar Aquilino Ribeiro’nun (1885-1963) naaşı taşınmıştı.

Portekiz’in ünlü futbolcusu Eusebio’nun naaşı, dün düzenlenen törenden sonra Lizbon’daki Lumiral mezarlığına defnedilmişti.