SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bosnalı kadın hakem şikayetçi!

Bosna Hersek'in FIFA kokartlı tek kadın futbol hakemi İvana Vlaiç (33), maç esnasında tribünlerden yöneltilen hakaret ve küfürlere tepki duyuyor.

Güncellenme: 12:35, 07/01/2014
Bosnalı kadın hakem şikayetçi!

Bosna Hersek’teki kayıtlı 54 kadın futbol hakemden FIFA kokartına sahip tek kadın hakem olan Vlaiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, futbol kariyerini 1999 yılından itibaren profeyonel hakem olarak sürdürdüğünü belirtti.

Ulusal ve uluslararası pek çok müsabakayı yönettiğini ifade eden Vlaiç, meslek hayatı boyunca ilginç ve güzel deneyimler yaşadığını söyledi.

Vlaiç, kadın hakem olarak meslek hayatındaki en önemli sıkıntının ise tribünlerden küfür ve hakaret edilmesi olduğunu dile getirdi.

Futbolun, dünyanın en güzel sporlarından biri olduğunu belirten Vlaiç, kadın olmanın, oyuncu ya da hakem olarak futbol camiasında yer almak için bir engel oluşturmadığını vurguladı.

Vlaiç, “Balkanlar’da, kadının futbolun içinde olması zor. Taraftarlar, bize oyunculardan daha fazla sorun çıkartıyor. Maç boyunca, bizlere hakaretler, küfürler ediyorlar. Belki, bir erkek için bunca hakareti ve küfrü duymak sorun olmayabilir ancak bir kadın için bu kaldırılır gibi değil” dedi.

Balkan coğrafyasında kadının futbol hakemi olarak sahalarda yer almasının çok eskilere dayanmadığına işaret eden Vlaiç, şunları kaydetti:

“Gerek futbolcular gerekse teknik direktörler, kadınların maç yönetmesine alışkın değil. Bu, bizim de işimizi zorlaştırıyor. Küçük yerlerde maçlar yönetirken, yaşadıklarımız hakkında konuşmak dahi istemiyorum. Ancak, bu yolda sabırlı olmaya kararlıyım. Ben hem kadınlar liginde hem de erkekler liginde maç yönetiyorum. Bu nedenle birçok yere gidiyorum. Hakemin kadın olduğunu gördüklerinde çok şaşırıyorlar. Bazı maçlarda, tribünlerden tepki alıyorum. ‘Git evine, börek pişir. Bu iş sana göre değil’ diyorlar. Kadın hakemlere yönelik bu baskı yüzünden, birçok genç kız hakemlik mesleğinden soğuyor.”

“Avrupa’da, kadın hakemler el üstünde tutuluyor”

Vlaiç, bu olumsuzluklara rağmen mesleğini severek yaptığına dikkati çekti.

Avrupa ülkelerinde de zaman zaman maç yönettiğini dile getiren Vlaiç, Avrupa’da yönettiği maçlarda, kadın hakemlere büyük bir saygı gösterildiğine tanık olduğunu anlattı.

Vlaiç, Avrupa’da hakemlik yapmanın Balkanlar’da hakemlik yapmaktan daha farklı olduğunu ve Avrupa ülkelerinde kadın hakemlerin ” el üstünde tutulduğunu” kaydetti.

Öte yandan, erkek futbol takımlarının maçlarını yönetmenin ise kadınların oynadığı maçları yönetmekten daha kolay olduğuna dikkati çeken Vlaiç, ”Erkeklerde, oyunu okumak daha kolay. Kadınların maçlarında, pozisyonları değerlendirmek daha zor oluyor” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:12:14,