SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, teknik direktör Roberto Mancini’nin kendilerinden yüksek bütçeler istediği yönünde medyaya yansıyan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söylerken, İtalyan teknik adamın verdiği listeye göre imkanlar çerçevesinde transfer çalışmalarını yaptıklarını kaydetti.

Galatasaray Muhabirleri Platformu’nun Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Levent Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantısına, İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan ile birlikte katılan Ünal Aysal, güncel konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Teknik direktör Roberto Mancini’nin kendilerinden birçok oyuncu talep ettiği şeklindeki bilgilerin doğru olmadığını aktaran Aysal, “Hocamızın bizden bütçe istediği, 30-40 milyon avro talep ettiği bilgileri veriliyor. Bütün samimiyetimle söyleyeyim, hocamız bizden hiçbir bütçe istemedi. ‘Ben bakıyorum, eksik yerlerimiz var. Bunları zaman içinde düzeltmemiz lazım. Galatasaray’ın imkanlarına göre bunu zaman içinde hallederiz’ dedi. İşin temelinde yatan felsefe bu. İşbirliği felsefesi. Eski hocamız da hiçbir zaman bana, ’30-40 milyon avro bütçe istiyorum’ falan demedi. Yeni hocamız da bu prensibi devam ettirdi, aynı şekilde gidiyor” diye konuştu.

Galatasaray’ın özellikle savunma hattında sıkıntısı olduğunun bilindiğini vurgulayan Aysal, şunları söyledi:

“Kanatlarda da bazı sıkıntılarımız olduğunu biliyoruz. Buna uygun olarak sezon başında Bruma’yı aldık. Hızlı, genç bir yetenek. Kanatlara hareket getirir diye düşündük ama çok genç ve biraz daha yapılanması gerekiyor. Türkiye Ligi’nde, özellikle Şampiyonlar Ligi’nde biraz daha deneyim kazanması gerekiyor. Biz ‘hocamıza nasıl destek oluruz?’ diye oturup düşündük. Kendisine, ‘yurt içinde veya dışında takip ettiğin oyunculardan bir liste öner. İmkanlarımıza göre seçim yapalım’ dedik. O da muhtelif pozisyonlar için oyuncular önerdi. Özellikle solbek için Alex Telles’le bağlantıya geçtik. Hocamız çok övdü. Öncelik verebileceğimizi söyledi. Bunun üzerinde müzakerelerimizi bir yere kadar götürdük. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama yapılacak seviyeye gelmediği için duyurmadık. Büyük bir ihtimalle Alex Telles’in açıklamasını da bugün-yarın yaparız. İzet Hajrovich bir adım öndeydi. Tahmin ediyorum bu akşama kadar transferi gerçekleşecek ve takımımızın bir parçası olacak. Kendisi çok iyi bir kanat oyuncusu. Özellikle duran toplarda başarılı olduğu söylendi. İnşallah bize de katkı sağlayacak.”

“PAHALI OYUNCULARLA İLGİLENMİYORUZ”

Ünal Aysal, transferde takımı gençleştirmeye yönelik hamleleri olduğuna dikkati çekerken, adı geçen ünlü ve pahalı oyuncularla ilgilenmediklerini dile getirdi.

Mevcut yabancı oyuncu sınırlaması nedeniyle ellerinde fazla imkan olmadığına vurgu yapan başkan Aysal, “Adı geçen büyük ve pahalı oyuncularla ilgili değiliz. Zaten yabancı kontenjanı sınırı var. Üç oyuncumuzu eksilterek, bu yeni transferleri devreye almayı planladık. Bundan sonraki diğer gereksinimlerimizi Türk oyunculardan sağlamayı planlıyoruz. Çalışmalarımız yapıldı. Bu hafta sonuna kadar sizlere her halde her gün birer birer isimleri açıklayacağız” şeklinde konuştu.

Göreve ilk başladıkları 2011 yılındaki durumla bugünkü durumun çok farklı olduğunu anlatan başkan Aysal, şöyle devam etti?

“2011’de göreve başladığımızda, Galatasaray’ın o günü başarıya dönüştürmesi gerekiyordu ve onun için de en deneyimli oyuncuları aldık. Ama geçilen 3 sene içinde takım rayına oturdu. İskelet tamam. Artık sağını solunu genç oyuncularla tamamlayıp, yaş ortalamasını düşürmemiz gerekiyor. Galatasaray takımının sürat kazanması gerekiyor. Daha dirençli olması gerekiyor. Bu da fizik gücüyle oluyor. Oyuncu ne kadar çalışırsa çalışsın, doğal yapı önemli. Genç bir oyuncuyla yaşlı bir oyuncunun performansını karşılaştırmak çok zor. Galatasaray artık iskeleti oturmuş bir takımdır. Bu takımı yavaş yavaş daha güçlendirmek, yaş ortalamasını düşürmek, daha uzun soluklu bir ekip yaratmak hedefindeyiz. Bundan sonra yapacağımız transferlerde bu prensibe uygun hareketler göreceksiniz.”

Yayınlanma Tarihi:15:25,