SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

A Milli Bayan Voleybol Takımı, tarihinde 3. kez Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı elde etmenin sevincini yaşıyor.

Ankara’da yapılan Uluslararası Voleybol Federasyonları Birliği (FIVB) Dünya Bayanlar Şampiyonası Avrupa Kıta Elemeleri son turunda, grubunu lider tamamlayarak finallere katılma hakkı kazanan A Milli Takım, 3. kez dünyanın en iyi takımlarıyla “dünyanın en iyisi” olabilmek için mücadele verecek.

A Milliler, şampiyonayı 2006 yılında 10, 2010 yılında ise 6. sırada tamamlamıştı. Ay yıldızlı ekip, Japonya’da yapılan ve Rusya’nın şampiyonluğuyla tamamlanan 2006 organizasyonunda, Almanya ile yaptığı 10’unculuk maçında 3-1 galip gelmişti.

Türkiye, yine Japonya’da yapılan ve yine Rusya’nın şampiyonluğuyla sona eren 2010 organizasyonunda ise bu kez 6’ncılık maçında Almanya ile karşılaştı. Almanya karşısında 3-2 galip gelen A Milliler, dünya 6’ncısı olma başarısını gösterdi.

Bu yıl 18’incisi düzenlenecek Dünya Bayanlar Şampiyonası, 23 Eylül-12 Ekim tarihlerinde, ilk kez İtalya’nın evsahipliğinde yapılacak. Asya’dan 4, Afrika’dan 2, Güney Amerika’dan 2, NORCECA’dan (Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Voleybol Konfederasyonu) 6 takımın katılacağı şampiyonada, Avrupa’dan 9 takımın yanı sıra evsahibi İtalya ile birlikte toplam 24 takım yer alacak.

İtalya’nın dışında, son Avrupa şampiyonu Rusya ile finalde Rusya’ya kaybeden Almanya’nın finallere direk katılma hakkı bulunuyor.

Mutlugil: “İlk hedef tamam, sıra derecede”

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Avrupa voleybolunun çok önemli bir hafta sonunu geride bıraktığını söyledi.

Avrupa Kıta Elemeleri’nde bayanlarda çok da zorlu bir gruba düşmediklerini kaydeden Mutlugil, “Evsahibi olarak da avantajlı durumdaydık. Takımımız da iyi oynadı ve grup birincisi olarak finallere çıktık. İlk hedef tamam sıra derece almaya geldi” dedi.

Dünya Şampiyonası’nda bugüne alamadıkları dereceye, İtalya’da ulaşmak istediklerini kaydeden Mutlugil, hedeflerinin ilk 3 takım arasında yer alabilmek olduğunu aktardı.

Erkeklerde de aynı mutluluğu yaşamak istediklerini ancak grup ikincisi olarak elendiklerini ifade eden Özkan Mutlugil, sözlerini şöyle tamamladı:

“Erkeklerde zorlu bir gruba düştük. İyi başlangıç yaptık ama Hırvatistan’a verdiğimiz iki set bize iyi gelmedi. Bunun yanında son iki senedir Hırvatistan’ı ilk kez yenme başarısı gösterdik. Grup birincisi Almanya, dünya sıralamasında bizden üstlerde, güçlü bir takım. İyi bir jenerasyona sahipler. Erkeklerde şu an Dünya Ligi’ne odaklanmış durumdayız. Dünya Ligi, önümüzdeki dönemde erkek voleyboluna yeni kazanımlar ve açılımlar getirecek.”