SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hollanda’nın Vitesse takımının İsrailli defans oyuncusu Dan Mori, takımının Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de yapacağı hazırlık kampına katılmayı reddetti.

Vitesse takımı, Pazar günü Abu Dabi’ye İsrailli oyuncusu Dan Morisiz gitti. Dan Mori, ikinci yarı hazırlık dönemini Hollanda’da Vitesse’nin genç takımı ile kendi tesislerinde yapacak. Hollanda basınında çıkan haberlere göre ise Hollandalı politikacılar bu duruma çok sinirlendi ve kulüp yöneticilerine Dan Mori’nin yaptığını “Korkakça” olarak nitelendirdi. Organizasyon yetkilileri yaptığı açıklamada ise, “Biz İsrailli oyuncu Dan Mori’ye, Abu Dabi’de hiçbir güvenlik sorunu olmayacağına dair her türlü garantiyi verdik” ifadelerini kullandı. Hollanda Futbol Federasyonu ise konu ile alakalı sessiz kalmayı tercih etti. Federasyon yetkilileri ise, sorulan sorulara, “Bu politik bir soru” diyerek cevap vermedi.

Bu olayın benzerini daha önce de İsrailli tenisçi Shahar Peer yapmıştı. 26 yaşındaki kadın tenis oyuncusu 2009 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek turnuvaya davet edilmiş, ama kendisi bu daveti kabul etmemişti.