SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Maçta, ilk 1,5 dakikalık bölüm, karşılıklı boş hücumlarla geçildi. Karşılaşmanın açılış sayısı, İsmail Hakan Demirel’in üçlüğüyle konuk ekipten geldi.

Periyodun ilk yarısında Tofaş’ın Demon, Serhat Çetin ve Balazic ile bulduğu sayılara Aliağa Petkim, hücumda kazandığı faul atışlarıyla karşılık vermeye çalıştı.

Periyodun 6. dakikasında Marshall ve Sommerville’in basketleriyle ilk defa öne geçen Aliağa Petkim (10-9), savunma ve hücumda yaptığı hatalar nedeniyle üstünlüğü koruyamadı ve periyot 23-15 konuk ekibin üstünlüğüyle geçildi.

Maçın ikinci periyoduna Muhammed Doğan Şenli’nin serbest atışlarından kazandığı basketlerle başlayan Tofaş, Serhat Çetin ve Evren Büker’in başarılı üç sayılık atışlarıyla 15. dakikada aradaki farkı 11 sayıya taşıdı: (22-33).

Tofaş’ın etkili oyununa, ev sahibi ekibin Sommerville ve Marshall’ın elinden bulduğu basketlerle karşılık vermeye çalıştığı periyot sonunda, ilk yarı 45-33 Tofaş’ın üstünlüğüyle tamamlandı.

Maçın ikinci yarısına hızlı başlayan taraf, maça ortak olmak isteyen ev sahibi Aliağa Petkim oldu. Bora Hun Paçun, Marshal ve Melih Yıldız’ın elinden bulduğu basketlerle aradaki farkı azaltmaya çalışan Aliağa Petkim, savunmada yaptığı hatalara karşın periyodun bitimine 4 dakika kala, farkı 4 sayıya kadar çekti: (52-56).

Bu dakikadan itibaren salondaki seyircilerin de ateşli desteğiyle kendine güveni gelen Aliağa Petkim, Bora Hun Paçun ve Marshall’ın basketiyle periyodun son 2 dakikasına 57-56 önde girse de bu üstünlüğünü koruyamadı.

Tofaş, son bölümünde zorlandığı periyodu, yakaladığı 9 sayılık seriyle 65-57 önde geçmesini bildi.

Maçın son periyodunda rakibi karşısında üstünlüğünü iyice ortaya koyan Tofaş, karşılaşmadan 91-73 galip ayrıldı.

Bu sonuçla Tofaş, ligdeki galibiyet sayısını 7’ye çıkarırken, Aliağa Petkim’in 14. hafta sonundaki galibiyet sayısı 2’de kaldı.

Aliağa Petkim: 73 – Tofaş: 91

Salon: Enka

Hakemler: Recep Ankaralı, Özlem Yalman, Ergin Sarı

Aliağa Petkim: Ahmet Ali Erdoğan 6, Sommerville 15, Marshall 17, Ceyhun Altay 13, Bora Hun Paçun 16, Serkan Menteşe, Melih Yıldız 4, İhsan Yalçın Azizmahmutoğlu 2

Tofaş: Denmon 14, Elonu 12, Serhat Çetin 15, İsmail Hakan Demirel 7, Balazic 13, Evren Büker 8, Stipcevic 7, Samet Geyik 2, Muhammed Doğan Şenli 13

1. periyot: 15-23

Devre: 45-33 (Tofaş lehine)

3. periyot: 57-65

Yayınlanma Tarihi:19:40,