SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Profesyonel hakemlik

ÖZELLİKLE son 2 yılda yapılan hakem hataları, futbol mücadelesinin önüne geçti. Elbette hakemin olduğu yerde hata olacak ancak hızlanan ve gelişen futbol oyununa ayak uyduramayan bir görüntü veriyorlar. Yoksa daha önceleri çok sıklıkla yaşanmayan hatalar anlayışla karşılanabiliyordu.

Akıllara “hakemler yeterince eğitilmiyorlar mı?” soruları geliyor ki doğru bir yöntemle eğitildiklerini düşünmüyorum. Yurt dışından getirilen hakem eğitimcileri ve eğitim sistemine çuval dolusu paralar harcanıyor. Bu eğitim sistemi ve başındakiler her kimse bir an önce değiştirilmelidir. Aksi taktirde geriye gidiş daha hızlı bir şekilde devam edecektir. TÜM bunların yanında hakemlerin en büyük sıkıntıları profesyonelliğe geçirilmemiş olmalarıdır. Düşünebiliyor musunuz? Profesyonel futbolcuların maçını yöneten amatörlersiniz. İşinizden ayırabildiğiniz vakit kadarıyla antrenman yapıp eğitim alabiliyorsunuz. Maçlara giderken kafanızda bir sürü sıkıntı var. Çünkü her hakemin yapması gereken başka bir işi bulunuyor. Yani maçlara giderken huzurlu olup olmayacağınız amirinizin iki dudağı arasında. Kısacası biraz da onun keyfiyetine kalmış gibi. Hele amiriniz fanatik ve bir takıma karşı aşırı ilgisi varsa asıl işte o zaman yandınız. Her türlü baskı ve telkinle karşı karşıya kalıyorsunuz demektir.

Kısacası hakemlerin bunca sıkıntıdan sonra başarılı maçlar yönetmelerini beklemek ise biraz onlara yapılan haksızlık oluyor. O nedenle Türk futbolunun en önemli sorunu olan bu sıkıntıyı çözmek için bir an önce profesyonel hakemliğe geçilmelidir. Bu çok mu zor? Bana göre değil. En azından başlangıç olarak FIFA hakemlerinden yola çıkılabilir. Dünya'da bunun örnekleri var.

Milyonlarca liralık yatırım yapan kulüplerimiz bana göre daha iyi imkanlarda mücadele etmeyi hak ediyor. O nedenle Futbol Federasyonu bu sorunu bir an önce çözmelidir. Aksi taktirde amatör görüntü vermeye devam edeceklerdir.

Bir tek yöneticiler değişmiyor

KÖTÜ performans sergileyen takımlara bakıyoruz, teknik direktör kıyımına devam ediyorlar. Faturayı hocalara ödeten yöneticiler ise aynanın karşısına geçip kendilerine hiç bakmıyor. Sanki o hocaları, futbolcuları başkaları transfer etmiş gibi davranıyorlar. Hatanın en azından bir kısmına bile ortak olalım diyemiyorlar. Bakıyoruz, bazı yöneticiler senede iki hoca değiştirmenin yanında elinde olan yetenekli futbolcuları da kaybediyorlar.

Bana göre Türk sporunun en büyük sorunu takımlarının etinden sütünden faydalanan bazı yönetici tipleridir. Onun için ortada bir başarısızlık olduğunda istifa etme erdemliliği dahi gösteremeyen yöneticiler var ise bilin ki kulüplerine asıl zararı veren onlardır.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek