SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yağlı güreşte 18’i yasaklı madde kullanmaktan, ikisi ise numune vermekten kaçmak suçundan 20 sporcuya 15’er ay müsabakalardan men cezası verildiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, numunelerinde yasaklı maddeye rastlanan 18 sporcu ile numune vermekten kaçtıkları için Disiplin Kurulu’na sevk edilen iki sporcuya 2 yıl men cezası verildi. Disiplin Kurulu, sporcuların cezalarını daha önce bu tür bir olaya karşımadıkları için 15 aya indirdi.

Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağlı güreşte doping konusunun uzun zamandır gündemde olduğunu ifade ederek, “Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın politikası doğrultusunda ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) kuralları çerçevesinde ‘dopinge sıfır tolerans’ parolasını uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

CEZA ALAN SPORCULAR

Numune vermekten kaçtıkları için ceza alan Mustafa Güngör ile Mustafa Ölmez’in yanı sıra yasaklı madde kullandıkları gerekçesiyle ceza alan sporcuların isimleri şöyle:

Ali Gürbüz, Serhat Gökmen, Ahmet Serbest, Bekir Seçim, Sermest Bulut, Ali Altun, Murat Aydoğdu, Gökhan Arıcı, Abdullah Kaçmazoğlu, Sinan Kaya, Cemali Küçükgüçlü, Kazım San, Kürşat Korkmaz, Mustafa Seçim, Özer Ay, Süleyman Aykırı, Bilal Kıvrak, Hüseyin Sever.