SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Dergisi’nin ocak ayı sayısına açıklamalarda bulunan Jose Sambade Carreira, “Açıkçası, buradaki kalecilerin seviyesini görünce çok şaşırdım” derken, “Biz insanlar bazen dışarı kapalı olabiliyoruz. Başka ülkelerde de iyi kaleciler olduğunu düşünmüyoruz. En iyisinin biz olduğumuza inanıyoruz. Ancak Beşiktaş’ın büyük kalecileri var. Kale şu anda emin ellerde. Ama sadece bugün için değil, gelecek için de emin ellerde” ifadelerini kullandı.

Kaleci antrenmanı ve gelişimi üzerine geliştirdiği tekniklerle futbol dünyasına önemli katkılar yapan Carreira, Beşiktaş’taki dönem için, “Bu kadar kısa sürede bir şeyleri değiştirmek zor. Büyük değişimler zaman gerektirir. Bence en önemlisi, kalecilerin benim çalışma formatıma inanmaları ve uyum sağlamalarıydı. Bu süreç içinde Beşiktaş’ta bunu gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Kendi zamanlarında antrenman yapılırken kalecilerin unutulduğunu söyleyen başarılı antrenör, şunları kaydetti: “Lazım olduğunda kaleye geçirilip üzerine top vurulan adamlardık. İdmanlar da bu şekilde, diğer oyuncularla aynı hazırlıkları yaparak geçiyordu. Halbuki maç içinde kalecinin yaptığı her hareket diğer oyunculardan farklıdır. Dolayısıyla antrenmanlarda da farklı şekilde hazırlanmak zorundalar.”