SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Formula 1’in rekortmen pilotu ailesiyle geçirdiği tatilde kayak yaparken başından ciddi bir şekilde yaralanmıştı.

Doktorlar Schumi’nin komada tutulduğunu belirtirken, düne oranla bugün iyileşme görüldüğünü belirtildi.

“Tehlikenin geçtiğini söyleyemeyiz” diyen doktorlar, ameliyatın yaklaşık 2 saat sürdüğünü belirtirken, “Kaydettiği ilerleme gerçekten şaşırtıcı, dün akşama doğru iyileşme gösterdi. Bu fırsattan yararlandık ve ameliyatı gerçekleştirdik. Beynindeki baskı biraz azaldı. Onu riske atmadan yeni bir film çekebildik. Kendisinin durumu stabil. Dolayısıyla durumunun kötüye gitmediğini söyleyebilirim.

“AİLEDEN İZİN ALDIK” İkinci operasyon için ailenin izninin alındığını belirten doktorlar, “Ameliyattan sonra beynindeki kan boşaltıldı. Durumu daha iyi. Sinyaller ameliyat yapabileceğimi gösteriyordu. Beynindeki baskıyı azaltmak adına böyle bir operasyona giriştik. Beyinde daha fazla lezyon olduğunu gördük, bunları takip etmemiz gerekiyor. Her saat bunları takip ediyoruz” dedi.

Doktorlar tedavinin aynı hastanede devam edeceğini belirtirken, bir başka hastaneye transferinin şimdilik tehlikeli olabileceğini belirtti.

HAYRANLARI HASTANEDE Doktorlar, Schumacher’in sağlık durumunun her saat yakından takip edildiğini, Alman sürücü iyileşse bile tam manasıyla sağlığına kavuşmasının aylar sürebileceğini belirtiyor.

Grenoble’daki hastanenin önünde toplanan Schumi’nin hayranları, Alman sürücünün bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyor. Schumi’nin gerçek bir savaşçı olduğunu belirten hayranları, onun bu zorlu durumdan sıyrılmasını ümit ediyor.

EĞER KASK TAKMAMIŞ OLSAYDI… Doktoru, Schumacher'in kaza sırasında kaskı olduğunu hatırlatarak “İnsanlara kask takmanın ne kadar önemli olduğunu her zaman hatırlatıyoruz. Bu kazayla bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Schumacher eğer kask takmamış olsaydı ölmüştü. Maalesef kaskı tam olarak onu koruyamadı ama çok yardımı oldu” diye ekledi.

MERKEL ŞOK GEÇİRDİ Kazayla büyük şok yaşayan eşi Corinna ve iki çocuğu Schumacher'in yanı başından ayrılmıyor. Angela Merkel'in sözcüsü ise Alman Başbakan'ın kaza haberiyle şoke olduğunu söyledi.

6 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ Kazanın gerçekleştiği Meribel, görüş açısı geniş pistleriyle meşhur. Acemi kayakçılar için açık mavi “Biche” (Reh) pisti ile daha deneyimliler için kırmızı “Chamois” (Gams) parkurları bulunuyor. Schumacher'in kazayı bu iki pistin kesişme noktasında bir viraj sonrasında yaptığı sanılıyor. Yetkililer genellikle çığ riskine karşı pist dışında kayma konusunda uyarı yapıyor. Geçen Noel'den beri Fransız Alpleri'nde 6 kişi yaşamını yitirmişti.

KASKINDAN KANLAR AKTI Polis kayıtlarında kaza sebebi olarak teknik hatadan bahsedildi. Schumacher'in kayak sporunda da iyi olduğu biliniyor. Kaza sırasında Schumacher'in pistin dışında kaydığı, çok sert ve hızlı bir çarpış yaşadığı söyleniyor. Görgü tanıkları Schumacher'in kaskından kanlar aktığını, kazadan sekiz dakika sonra helikopterli acil yardım ekibinin olay yerine geldiğini söyledi.

Yayınlanma Tarihi:11:31,