SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yedi Formula 1 şampiyonluğu bulunan motorsporlarının efsanevi isimlerinden Michael Schumacher, Fransa'da geçirdiği kayak kazasının ardından hayati tehlike altında. 44 yaşındaki efsanevi Alman pilot kazanın ardından, beyin travması yaşadı ve beyin ameliyatı geçirdi. Komadaki Schumi’nin hayati tehlikesi bulunuyor.

OĞLUYLA KAYAK YAPIYORDU…

Schumi, kaza sırasında oğlu ile birlikte hafta sonunda Alpler'de kayak tatili yapıyordu. Düştüğünde başında kask olan Schumacher, menajeri Sabine Kehm'in yaptığı açıklamaya göre, başını kayaya çarptı.

Kazadan hemen sonra yapılan açıklamalarda, Schumacher'in hayati tehlikesinin olmadığı ve kontrol amacıyla hastaneye kaldırıldığı belirtilmişti. Pazar sabah saatlerinde gerçekleşen kazanın saatler sonrasında ortaya çıkan tabloda ise farklı bir durum anlaşıldı ve Schumacher'in hayati tehlike altında olduğu öğrenildi.

NELER YAŞANDI?

Kaza, Fransa'nın kayak merkezlerinden Meribel'de Pazar sabah saatlerinde yaşandı. Ünlü pilot kaza sırasında pist dışında kayıyordu. Bu esnada dengesini kaybeden Schumacher, düşerek başını kayaya çarptı.

Kayak merkezinin yöneticisi Christophe Gernignon-Lecomte’in açıklamasına göre, kazanın ardından kayaklı devriyeler Schumacher'ir durumunu kontrol etti. Devriyeler, ilk müdahalenin ardından helikopter istedi ve Alman pilot Moutiers kasabasına götürüldü.

Shumacher, Moutiers'in ardından Fransa'nın güney doğusunda bulunan Grenoble'deki daha büyük bir hastaneye nakledildi. Bu süreçte Schumacher'in eşi Corinna ve iki çocuğu da Alman yıldızın yanındaydı.

Hastaneden yapılan ilk açıklamada, Meribel'de gerçekleşen kayak kazasının ardından Schumacher'in yerel saat ile 12.40'ta Grenoble Üniversite Hastanesi'ne kaldırıldığı ifade edildi.

Schumacher'in durumu ile ilgili kısıtlı bilgi veren hastanenin açıklamasında “Geldiğinde ciddi bir kafa travması geçirmiş olan Schumacher'e acil müdahalede bulunuldu ve durumu kritik” denildi. Açıklamada, sorumlu profesör ile operatör doktorun imzaları yer aldı.

BBC’ye Schumacher’in sağlık durumunu yorumlayan uzmanlar, efsane pilotun kafasında oluşan baskı sebebiyle beyin ameliyatına alındığını ve baskının azaltılmış olması gerektiğini ifade ettiler.

Schumi'nin yakın arkadaşlarından profesör Gerard Saillant ve Ferrari'den eski takım patronu Jean Todt şu anda hastanede yer alan isimler arasındaydı. Beyin ve omurga sakatlıklarında uzman olan profesör Saillant, 1999 Britanya GP'sinde Schumi'nin ayağı kırıldığında Alman pilotu tedavi eden isimdi.

Ntvspor

Yayınlanma Tarihi:00:27,