SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Peter Parker ve Örümcek Adam

30 Aralık 2013

Fotoğrafçı Peter Parker, bir gün radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılır ve bir kahramana dönüşür; Örümcek Adam! Cris'in gol sevincinde maskesini takıp canlandırdığı Örümcek Adam'ın doğuşu, dünkü skorun ortaya çıkışıyla paralel bir senaryoya sahip; baygın ve hakimiyet kuramayan takım, Cris'in golüyle değil Kayseri'nin 1-1'i sağlayan vuruşuyla kendine geldi. Isırılan Fenerbahçe, bir evrim geçirip 15 dakikada 4 gol buldu.

BÜYÜK GÜÇ BÜYÜK SORUMLULUK

Örümcek Adam'ın kahramanlık temeline koyduğu cümledir şu; “büyük güç beraberinde büyük sorumluluk getirir.” İlk 45 dakika, savunma 4'lüsü ve gerçek örümcek Topal hariç, Fenerbahçe'nin gücüyle eşdeğer bir sorumluluğu sahaya yansıtabilen yoktu. Bilhassa Sow'un haftalardır süren golcü şımarıklığını sürdürmesi ve Caner – Meireles ikilisinin hücum etkisizliği Fenerbahçe'nin pas trafiği yapmasını hayli engelledi. Üstüne Cris'in forvet indirmelerinde cephede topla buluşma planları sık sık auta gidince Kadıköy'e skora ulaşamama korkusu çöktü. İlk kez. Bu açıdan, bu maçı kayıtlara geçmek zorundayız. Çünkü sezon başından beri Yanal'ın takımı hiçbir maçta son düdüğe kadar bu endişeyle kitlenip kalmadı böyle. Büyük gücün sorumluluğu unutuldu dün.

YALNIZ DİRENİŞ YETMEZ

İki örnekten ilki; takım maçı kopartmışken, 67. dakikada Caner'in yaklaşık 20 metrelik bir depar atıp pas arası yaptığı ve hızlı hücum başlattığı bir pozisyon vardı. İkincisi ise Emenike'nin muazzam golünden sonra sergilediği konsantrasyon patlaması. Caner ve Emenike nezdinde hücuma aktif katkı sağlaması gereken tüm isimler için şu durum geçerli; Fenerbahçe maçı kopartana kadar hiçbirinin olumlu anlamda bu tür bir hırs yansıtması olmadı sahaya. Neden? Sebep yalnızca geçen haftaki puan kaybı mı? Şayet oysa, geçerli bir mazeret değil ve ürkütücü. Maçı Fenerbahçe üzerinden yorumlamak durumundayız, çünkü Kayseri iyi direnip iyi davranamayan, duruşta başarılı ama eylemde başarısız bir tablo sergiledi. Maça tek etkileri Peter Parker’ı Örümcek Adam’a çevirmek oldu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek