SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı ve Futbol Transfer Komitesinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Atalay, Spor Toto Süper Lig’de sezonun ilk yarısında en büyük sıkıntıyı seyirci avantajını kullanamamaktan dolayı yaşadıklarını söyledi.

Deniz Atalay, AA muhabirine Süper Lig’in ilk yarısı ve 2013 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Galatasaray derbisinde yaşanan olaylar nedeniyle 4 maç seyircisiz oynama cezası almalarının kendilerine büyük sıkıntı yaşattığını, ayrıca statlarının olmamasının da dezavantaj olduğunu vurgulayan Atalay, “Lig 34 maçlık uzun bir maraton. Bu zorlu ve yorucu maratonda bugüne kadar hep deplasmanda oynadık. Seyirci avantajımız olmadığı için çok ciddi konsantrasyon problemi yaşadık” dedi.

Atalay, Atatürk Olimpiyat Stadı ve Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nın ihtiyaçlarını karşılayamadığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Atatürk Olimpiyat ve Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Statlarında seyirciyi motive etmeniz çok zor. Türk Telekom Arena yapılırken, bu sıkıntıyı Galatasaray Kulübü de yaşadı. Şimdi aynı dert bizim başımızda. Buna rağmen, Galatasaray derbisinde Atatürk Olimpiyat Stadı’na 80 bin seyirci çekmeyi başardık. Taraftarımızdan bu şartlarda bile destek görmek mutluluk verici.”

“SEYİRCİSİZ OYNAMA CEZASI TAKIMIN TÜM RİTMİNİ BOZDU”

Seyircisiz oynama cezasının, takımın tüm ritmini bozduğunu kaydeden asbaşkan Atalay, şu ifadeleri kullandı:

“Statsızlığın yanında en büyük itici gücümüz olan taraftarımızdan da uzak kaldık. Ayrıca hocamızın hak mahrumiyeti alması da oyuncularımızı fazlasıyla etkiledi. Süper Lig’in başlangıcında yakaladığımız ivmeyi böylece kaybettik. Hakem hatalarından zaten hiç bahsetmiyorum. Yalnız biz değil tüm kamuoyu Beşiktaş’ın ne kadar mağdur edildiğini biliyor ve bizi destekliyor.”

“LİGİN İLK YARISINI İSTEDİĞİMİZ YERDE TAMAMLAYAMADIK”

Ligin ilk yarısı sonunda puan sıralamasında istedikleri yerde olmadıklarını söyleyen Deniz Atalay, yaşanan sakatlıkların olumsuz etkisine de dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Biz sezona yepyeni bir hoca ve yeni bir genel direktörle başladık. Genç ve yetenekli oyunculara yatırım yaparak, takımımızın geleceğini garanti altına almaya çalıştık. İlk 4 haftada alınan 12 puanla umutlandık. Sonrasında böyle bir düşüş yaşamak, bizler için büyük bir sürpriz oldu. Bu noktada yaşadığımız aksilikleri göz ardı edemeyiz. Sakatlıklar, cezalar, takım rotasyonunda problem yarattı. Dolayısıyla ligin ilk yarısında hedeflediğimiz puanları toplayamadık. İkinci yarı öncesi tüm eksikler tamamlanacak. Gereken takviyeleri yapacağız.”

“FERNANDES TOPUNU OYNASIN, BİZ PARASINI ÖDEYELİM”

Deniz Atalay, takımda kalmak istediğine dair açıklama yapan Manuel Fernandes’e de değinerek, Portekizli futbolcuya üstü kapalı mesaj gönderdi.

“Bundan sonra ona düşen Beşiktaş’a faydalı olmaya çalışmak” diyen Atalay, “Kendisiyle sezon sonuna kadar anlaşmamız var. Fernandes topunu oynayacak, biz parasını ödeyeceğiz. Artık yaptıklarından ders almalı ve hazırlık kampını en iyi şekilde değerlendirmeli” diye görüş belirtti.

“HACİZ YÜKÜNDEN KURTARDIK”

2013 yılı içerisinde yaptıkları en büyük hamleyi, ‘borç yükünü hafifletmek’ olarak tanımlayan Atalay, kurumsallaşma adına da büyük adımlar attıklarını ifade etti.

Atalay, yönetime geldiklerinde büyük bir borç yüküyle karşılaştıklarını dile getirerek, “Böylesine kötü bir ekonomik tablonun karşısında çalışmak hiç de motive edici değildi. Bu yıl bizim ekonomik reform yılımızdı. Futbolculara olan borçları kapadık, kulübü haciz yükünden kurtardık” şeklinde konuştu.

“50 MİLYON DOLAR GELİR FARKIMIZ VAR”

Yeni stadın inşaatına başlamanın çok önemli olduğunun altını çizen Deniz Atalay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Galatasaray ve Fenerbahçe ile aramızdaki en büyük fark, stat. Çünkü 50 milyon dolarlık bir gelir farkımız var. Bu rakam neredeyse bir sezonluk transfer bütçesine denk geliyor. İmzaladığımız sponsorluk anlaşmaları bizi daha da güçlendiriyor. En son 600 bin dolar gelir getiren forma sponsorluk anlaşmamızı yeniledik. Bu yeni anlaşma bize yaklaşık 20 milyon dolar para kazandıracak. 2014, Beşiktaş için çok daha güvenli ve başarılarla dolu olacak. Taraftar sportif başarı ister. Yeni yılda mali ve ekonomik başarılarımıza, olumlu saha sonuçlarını da ekleyeceğiz.”

Yayınlanma Tarihi:11:26,