SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sporx’in haberine göre; İspanya’nın en önemli futbol kulüplerinden olan Valencia’nın son yıllarda yaşadığı ekonomik kriz ve beraberinde gelen sportif başarısızlık yakın zamanda sona erebilir. Singapur’un en zengin 10 iş adamından biri olan Peter Lim’in Valencia hisselerinin yüzde 70’ine talip olduğu belirtildi.

Singapurlu Peter Lim’in Valencia’nın İspanyol Bankası Bankia’ya olan bütün borçlarını sileceği ve buna ek olarak kulübüde 400 milyon euroluk bir yatırımla yüzde 70 hisselerine talip olduğunu ifade edildi. Anlaşmanın ise 15 Ocak’ta tamamlanması bekleniyor.

VALENCIA BAŞKANI DA TEKLİFİ DOĞRULADI

Valencia Başkanı Amadeo Salvo konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Peter Lim’in teklifi inanılmaz. Kulüp zaten şu anda 200-250 milyon euroluk bir değerini satması gerekiyor. Lim, kulübün bankaya olan tüm borçlarını bitireceğini, oyunculara yatırım yağacağını, yeni stadı bitireceğini ve Valencia’yı eski günlere döndürme sözü verdi. Lim’in teklifi bizim tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyor” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN İYİ 2-3 TEKLİFİNDEN BİRİ…

Lim, futbola tutkulu bir insan. İlk olarak Kasım ayı içinde Valencia’nın geleceğini masaya yatırdık. Şu anda yeni stadı bitirebilmek için 130 milyon euroluk bir tutara ihtiyacımız var. Borçları da tamamen eritmek için 200-300 milyon euro arasında bir paraya ihtiyacımız var. Lim’in teklifine baktığımızda; bu dünyada yapılacak olan en iyi 2 ya da 3 tekliften birisidir. Lim, Ocak ayı içinde takımı güçlendirmek istiyor. Valencia’yı önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’nde görmek istiyor. Lim’in yaptığı bu yatırım dünya futbolunun en büyük olaylarından birisi olacak. Valencia’nın da tüm sorunları çözülecektir” diyerek sözlerini noktaladı.

Şampiyonlar Ligi’nde 1999/00 ve 2000/01 sezonunda final oynayan ve LA Liga’da son olarak 2003/04 sezonunda şampiyon olan Valencia, yaklaşık 10 yıldır ekonomik krizle boğuşuyor. Valencia bu yüzden, David Villa, David Silva, Roberto Soldado gibi bir çok yıldız oyuncusunu satmak zorunda kalmıştı.

İspanya Ligi LA Liga’da 20 puanla 11. sırada yer alan Valencia, Şampiyonlar Ligi potasının 13 puan gerisinde bulunuyor.