SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gençlik ve Spor Bakanlığına atanan Akif Çağatay Kılıç, görevi Suat Kılıç’tan devraldı.

Bakanlık binasındaki törende konuşan Suat Kılıç, “Bugün güzel bir devir teslim merasimi gerçekleştireceğiz. Dün gece itibarıyla bu göreve, yine benim gibi Samsun milletvekili olan Akif Çağatay Kılıç kardeşim atanmış bulunmaktadır. Kaderin bir güzelliği, iki Samsun milletvekili arasında bir görev teslimi olacak” dedi.

“Kabinenin en genç bakanı” unvanının kendisinde bulunduğunu, bu unvanı da göreviyle teslim edeceğini ifade eden Suat Kılıç, soyadlarının aynı olmasından ötürü akraba zannedildiklerini ancak böyle olmadığını belirtti. Kılıç, “Akraba değiliz ancak dava kardeşiyiz, siyaseten kardeşiz, hemşehriyiz” diye konuştu.

Kılıç, bakanlığı süresince üniversite gençliğiyle her zaman iç içe bulunduğunu ve onların “Suat Ağabeyi” olduğunu ifade ederek gençlere yönelik yürüttükleri projeleri anlattı. Gençlere, her defasında “Mahkeme kadıya mülk değildir” sözünü hatırlattığını dile getiren Kılıç, “Arkadaşlarımızla devrim niteliğinde eserlere imza attığımız Gençlik ve Spor Bakanlığı da şahsıma mülk değil. Her milli emanet gibi şeref ve onurla taşımak, sonra yine şeref ve onurla bu görevi arkadan gelenlere emanet etmek lazımdır. Ben bu vazife şuuru içinde bu görevi Çağatay Kılıç kardeşime devredeceğim” diye konuştu.

Bundan sonra da gençlerin “Suat ağabeyi” olmaya devam edeceğini anlatan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oturduğum binanın kapısındaki güvenlik görevlisi dahil olmak üzere bana artık ‘Sayın Bakanım’ değil, ‘Suat ağabey’ olarak hitap etmenizi isterim. Ömrümün tüm vaktini, bu ülkenin gençlerine vakfetmiştim. 41 yaşındayım, ömrümün bundan sonraki günlerini de bu ülkenin gençlerine vakfediyorum.

Görevi devrederken gözünün arkada kalmayacağını dile getiren Suat Kılıç, “Bu ülkenin çocukları diline, dinine, vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkacak. Milletimizin geleceği, Allah’ın izniyle aydınlık. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milletimize güvenerek, yüzümüzü ve yönümüzü milletimize dönerek çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

YENİ BAKAN AKİF ÇAĞATAY’IN KONUŞMASI

Bakanlık görevini devralan Akif Çağatay Kılıç da “Sayın Başbakanımızın bize layık gördüğü görevin aslında ne kadar büyük ve zor olduğunu bize hatırlattı. Bunun için kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Bugünün, kendisi için çok duygusal ve onurlu bir gün olduğunu dile getiren Kılıç, Samsun’a 20 yıl aktif siyaseten hizmet etmiş bir ecdadın torunu olduğunu, bu yıl kaybettikleri büyükbabasının ve amcasının da bugünü görmelerini istediğini belirtti.

2002 yılından bu yana AK Parti hükümetlerinde devlet bakanı göreviyle spora hizmet etmiş bakanlara, hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Kılıç, 2011 yılından bu yana da Suat Kılıç’ın Türk gençlik ve sporuna yaptığı hizmetlere bizzat şahit olduğunu anlattı. Kılıç, şunları kaydetti: “Sayın bakanımızın yaptığı çalışmalar, Gençlik ve Spor Bakanlığının hem marka değerini, hem prestijini yükseltmiştir, hem de uluslararası camiada algısını, gücünü ve her şeyden önemlisi Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve AK Parti hükümetlerinin ve onun başındaki liderinin, Başbakanının, genel başkanının, yani Recep Tayyip Erdoğan’ın temsilcisi olmuştur ve en iyi şekilde temsil etmiştir. Bundan dolayı da kendisine teşekkür ediyorum. Zor bir görevi devraldığımın farkındayım. Şu anda bizimle burada olan bütün çalışma arkadaşlarımdan şunu rica ediyorum: Suat Kılıç ağabeyimize nasıl destek olduysanız lütfen bana da destek olun. Bizler burada makam için, koltuk için bulunmuyoruz, bizler burada milletimize, devletimize hizmet için bu sevdayla buradayız. Bizler burada hizmetkarız. Kalıcı olan, milletimizdir, devletimizdir. Allah güç verir ise sizlerin dualarıyla ve desteğiyle ülkemizin gençliğini, geleceğini muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımak için gece gündüz bu kardeşiniz çalışacak.

Konuşmaların ardından Suat Kılıç ve Akif Çağatay Kılıç, birbirlerine çiçek takdim etti. Suat Kılıç, çiçek verirken, “Çiçek gibi bakanlığı çiçeklerle teslim ediyoruz. İnşallah çiçek gibi bir kardeşimiz aynı şekilde hizmetlerine devam edecek. Bu çatı altında en tepeden tırnağına kadar emek ve pay sahibi bütün kardeşlerim bu başarı hikayesinin mimarlarıdır. Hepsine yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.