SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Antalya bu yıl da spor turizminin gözdesi olacak. Önümüzdeki haftadan itibaren yerli ve yabancı yüzlerce takım, Antalya’da kamp yapacak.

2014 yılı ocak-mart döneminde Antalya, Spor Toto Süper Lig, PTT 1. Lig, 2. ve 3. lig takımlarının yanı sıra yüzlerce yabancı futbol takımını da ağırlamaya hazırlanıyor. Söz konusu dönemde Kemer-Alanya aralığında yaklaşık bin 300 kamp yapılması bekleniyor.

Spor Turizmi Birliği Derneği Başkanı Ferit Turgut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 142 futbol sahasına sahip Antalya otellerine bu hafta sonundan itibaren futbol takımlarının gelmeye başlayacağını söyledi.

Gelecek yıl ocak ayından mart sonuna kadar yüzlerce futbol takımının yaklaşık bin 300 kamp yapmasını beklediklerini bildiren Turgut, kamp sürecinde Türk Hava Yolları ana sponsorluğunda “Turkish Airlines Futbol Kupası” yapılacağını kaydetti.

Söz konusu turnuvanın son dakikada organize edildiğini anlatan Turgut, bölgenin cazibesinin artırılması bakımından bu tür organizasyonların daha önce planlanması ve zamanında tanıtımının yapılması gerektiğini, bu konuda ise biraz geç kalındığını söyledi.

FUTBOL KAMP PAZARINI KAPTIRIYOR MUYUZ 

“Ölü sezon” denilen kış döneminde futbol kamplarının önemli olduğunu fakat bölgenin tanıtımı açısından reytingi yüksek takımların gelmesinin daha fazla önem taşıdığına dikkati çeken Turgut, şöyle konuştu:

“Akdeniz bölgesinde futbol kamp turizmi gün geçtikçe sıkıntılı olmaya başladı. Yaklaşık 3-4 yıldan beri kamp rakamı bin 300’lerde, artıramıyoruz. Çünkü İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler bu organizasyonları bir fuar havasında yapmaya başladı. Bu konuda geçen yıl Portekiz çok ataktı. Bu yıl İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar çok atak. İsrail de bu sene pazara girdi ve çok ünlü takımları ülkesine çekiyor. Rusya’dan büyük takımların İsrail’de kamp yapacağını duydum. Futbol turizmini geliştirmek ve diğer ülkelerle rekabet edebilmek için saha ve hizmet standartlarını geliştirmemiz gerekiyor.”

TÜROFED Başkanı Ayık

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da futbol turizmi bakımından Antalya’nın dünyanın önemli noktalarından biri haline geldiğini, bu alanda çok ciddi yatırımlar yapıldığını söyledi.

Otellerin sahalarının yeni ve avantajlarının büyük olduğunu dile getiren Ayık, bir takımın en az 40 kişi ile geldiğini, bunun da kış sezonunda önem taşıdığını vurguladı.

Bölgede tek eksiğin çok popüler takımların Antalya’ya getirilememesi olduğuna işaret eden Ayık, “THY gibi firmaların ana sponsor olduğu futbol kulüpleri var. Bu firmaların desteği ile bu takımları getirmek ve bölgenin cazibesini artırmak gerekiyor” dedi.