SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Yönetimi, kulübü ekonomik olarak rahatlatacak ciddi çalışmalar başlattı. Yaşanan 3 Temmuz süreci, Avrupa'dan iki sezon uzak kalınması ve devamında yaşanan maddi kayıplar sebebiyle sıkıntılı bir döneme giren yönetimin yeni kaynak arayışları içinde olduğu bildirildi.

Milliyet’in haberine göre; Bir süredir devam eden çalışmalar sonucunda yönetim stadın isim hakkını satışa çıkarmaya karar verdi. Uzun süredir düşünülen projenin artık hayata geçmek üzere olduğu belirlendi. Türk Telekom ve Vodafone Arena Projesi'nde olduğu gibi Şükrü Saracoğlu Stadı'nın önüne de artık bir sponsor ismi gelecek. Yerli ve yabancı firmalarla görüşmeleri yürüten yönetimin hedefi yıllık 15 milyon euro gelir elde etmek. Ancak şu ana kadar gelen tekliflerin 8 ila 10 milyon euro arasında olduğu öğrenildi.

Yönetim bu tekliflerin biraz daha artmasını bekliyor. Anlaşma sağlandığı taktirde gelecek sezon Şükrü Saracoğlu Stadı yeni ismiyle anılacak. Yönetim en yüksek ücreti veren firma ile yeni yılda uzun vadeli bir anlaşma yapacak. Böylelikle sarı lacivertli kulüp her sezon ciddi bir geliri kasasına koyacak.

BAŞKAN İKNA EDİLDİ

Yaşanan son ekonomik gelişmeler Başkan Aziz Yıldırım'a da bu konuda geri adım attırdı. Yıllardır birçok yerli ve yabancı şirket bu konuda sarı lacivertli kulübün kapısını çalmış ancak teklif bile alınmamıştı. Başkan Yıldırım da sonunda kulübün böyle bir gelirden mahrum kalmaması gerektiği düşüncesini kabul etti.

RAKİPLER NE KADAR ALIYOR

Türk Telekom ile yaptığı anlaşma karşılığında Galatasaray, isim hakkı ve sponsorluk gelirleri kapsamında yıllık 10 milyon dolar gelir elde ediyor. Beşiktaş ise Vodafone ile yaptığı anlaşma ile isim hakkı, reklam hakları ve stadyum teknoloji altyapısı için 10 artı 5 yıllık mukavele karşılığı 116 milyon dolar alacak. Kulüp, yıllık ortalama 8 milyon dolar gelir sağlamış olacak. Fenerbahçe'nin projesinden farklı olarak bu anlaşmalar isim hakkı ve sponsorluğu da içeriyor.

Avrupa'da da bu konuda birçok örnek bulunuyor. Arsenal Kulübü, Emirates ile yaptığı 5 yıllık yeni anlaşma ile stadyum isim hakkı ve forma sponsorluğu için 150 milyon euroyu kasasına koymuştu.