SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şükrü Saracoğlu ismi kaldırılsın

Fenerbahçe Kulübü'ne yollanmak üzere 'change' isimli sitede kampanya başlatan Türk asıllı Yahudiler, sarı lacivertli taraftarları kızdıracak

Güncellenme: 22:03, 24/12/2013
Şükrü Saracoğlu ismi kaldırılsın

İsrail’de yaşayan Türk asıllı yahudilerin haber sitesi olan Hastürk’te yer alan habere göre, change isimli sitedeki kampanyada, Fenerbahçe 'ye 17 yıl boyunca başkan olarak hizmet veren eski başbakan ve bakan Şükrü Saracoğlu 'nun adını alan stadın isminin değiştirilmesi istendi.

Sitede, katılımcıların mail şeklinde kulübe göndermeleri için hazırlanan Başkan Aziz Yıldırım ve yönetim kuruluna hitaben yazılan dilekçede şu ifadeler kullanıldı:

“Şükrü Saraçoğlu hem bu ülke hem de Fenerbahçe kulübü için çeşitli hizmetlerde bulunmuş olmasına karşın, getirdiği zarar hepsinden daha büyüktür. Saraçoğlu, on binlerce ailede perişanlık ve yıkım yaratan varlık vergisini çıkarmaktaki asıl amacını ‘Piyasamıza egemen olan yabancıları böylece ortadan kaldırarak, Türk piyasasını Türklerin eline vereceği’ sözleriyle açıklamıştır. Lefter Küçükandonyadis’in ya da Aziz Yıldırım’ın, Fenerbahçe kulübüne ve bu millete hizmetleri, Saracoğlu’nunkinden binlerce kez daha hayırlı ve daha şereflidir. Bu yüzden Fenerbahçe Stadı’nın adı en kısa sürede değişmelidir”.

Hastürk isimli sitede ise Şükrü Saracoğlu’nun başbakanlığı döneminde ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yaptığı iddia edildi, Ermeniler’den varlıklarının % 232’si, Yahudiler’den varlıklarının % 179’u, Yunanlar’dan varlıklarının % 156’sı, Müslümanlar’dan varlıklarının % 5’i kadar vergi borcu talep edildiği hatırlatıldı.