SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Ülker Şube Direktörü Nedim Karakaş, kendisiyle ilgili açıklamalar yapan Galatasaray Liv Hospital Başantrenörü Ergin Ataman’ın öncelikle kendi verdiği demeçlere bakması gerektiğini savunarak, “Durmadan konuşuyor, sonra da söylediklerini unutuyor” dedi.

Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ataman’ın sezon başından bu yana aynı şeyleri yaptığını iddia ederek, “Öncelikle verdiği demeçlerin nereye vardığına baksın. Fenerbahçe-Galatasaray maçından bir gün önce ‘orada bana çok ağır küfür ediliyor ama siz burada etmeyin’ diyor. Bunun açık anlamını herkesin okuduğu gibi zaten salonda cevabımızı aldık” diye konuştu.

Ergin Ataman’ın sadece Mirsad Türkcan’a küfür edilirken taraftarlarını susturduğunu ileri süren Nedim Karakaş, “Sayın Başkanımıza ve Mirsad’a küfür edildiği zaman taraftarları susturduğunu söylüyor. Evet sadece Mirsad’a küfür edilirken taraftarları susturdu. Ancak taraftarlar maçtan 1 saat önce bütün Fenerbahçelilere küfür ediyorlardı ve maç başladıktan sonra da maçın sonuna kadar küfür ettiler. Bu tezahüratları susturmak için bir şey yapmadı” ifadelerini kullandı.

“SAMİMİ OLDUĞUNA KİM İNANIR?”

Ataman’ın Fenerbahçe Ülker maçından sonraki açıklamalarına da değinen Nedim Karakaş, “Ataman neden bizim maçtan sonra basın tribününe gidip ‘Siz bu Obradovic’i çok fena şişiriyorsunuz, abartıyorsunuz ‘ diyor. Sonra ‘Fenerbahçe’yi eze eze yendik’ diye açıklama yapıyor. 20-30 sayı farkla kazandığı maçlardan sonra hiçbir rakibine karşı ‘eze eze yendik’ dediği olmuş mu? Bu beyanatları verdikten sonra Fenerbahçe ailesine sıcak mesajlar gönderiyor, samimi olduğuna kim inanır ki?” şeklinde konuştu.

Ergin Ataman’ın, yabancı oyuncu kuralıyla ilgili kararın kendisinin de bulunduğu bir toplantıda, kulüplerin oybirliğiyle yaptığı talep doğrultusunda federasyonun gündemine alındığını ve ağır sakatlık geçiren bir oyuncunun yerine kulüplere joker hakkı tanınmasına karar verildiği şeklindeki açıklamalarıyla ilgili Karakaş, şunları kaydetti:

“Kulüpler, lig kurulunda 5 ay evvel bu konuyu konuştu. Ancak Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) o gün bunu dikkate almadı. Galatasaray’ın oyuncuları sakatlandı ve sarı-kırmızılılar federasyona baskı yapmaya başladı, TBF 5 ay sonra ‘kulüpler istedi’ diye bu kararı değiştirdi. Ayrıca bu karar uzun süreli sakatlıklar için değil kısa süreli sakatlıklar için 45 günü geçmemek şartıyla, yabancı oyuncu kontenjanından sayılmaması yönündeydi. Karar ise en az 45 gün süreli ve sezon sonuna kadar geçerli olarak çıkmış. Bu bir nevi oldu bitti. O zaman, ‘istediğin kadar yabancı serbest’ dersin, olur biter. Böyle bir oldu bittiyi kabul etmek mümkün mü? Ergin Ataman, milli takım hedefi olan bir koç ve büyük bir camianın başında. Verdiği mesajlarda dikkatli olması gerek. Haklı olduğu konuysa, benim de en başından beri savunduğum Avrupa kupası maçları sonrasında gerektiğinde lig maçlarının pazartesi günleri de oynanabilmesidir. Federasyonun özellikle sporcu sağlığı konusunda buna dikkat etmesi ve Top 16 maçlarından itibaren bu uygulamaya geçmesini bekliyoruz.”

“PINAR KARŞIYAKA KADAR MÜCADELE EDEMEDİĞİMİZ İÇİN KAYBETTİK”

Nedim Karakaş, Beko Basketbol Ligi’nde Pınar Karşıyaka’ya yenildikleri maçta rakipleri kadar mücadele edemediklerini söyledi.

Pınar Karşıyaka’nın iyi mücadele ettiğini vurgulayan Karakaş, “Ufuk Sarıca’yı ve Karşıyaka camiasını tebrik ediyorum. Biz Pınar Karşıyaka kadar mücadele edemediğimiz için kaybettik. Belki yorgunduk ama Karşıyaka bizden daha iyi oynadı ve galibiyeti hak etti. Öne geçtiğimizi anlarda oyunu kopartacak pozisyonlar da yakaladık ama maalesef faydalanamadık” ifadelerini kullandı.

Nedim Karakaş, Avrupa Ligi’nde deplasmanda oynadıkları Nanterre karşılaşmasının yorgunluğunun Pınar Karşıyaka maçına yansımış olabileceğini dile getirerek, “Ancak başantrenörümüz Obradovic’in oyunculara kızmakta sonsuz hakkı var. Çünkü bütün hafta çalışıyorlar ve sonucunu sahada görmek istiyor. Nanterre maçının yorgunluğu belki bu karşılaşmaya yansıdı. Fransa’dan son derece yorucu bir yolculuktan sonra evlerimize döndük” diye konuştu.

“OBRADOVIC TRANSFER TALEBİNDE BULUNMUYOR”

Nedim Karakaş, THY Avrupa Ligi Top 16 turu öncesinde başantrenörleri Obradovic’in isteği doğrultusunda oyuncu transferi yapmayacaklarını vurguladı.

Obradovic’in kadroyu yeterli bulduğunu kaydeden Karakaş, “Obradovic oyuncularına güveniyor ve mevcut kadroyu yeterli bularak, herhangi bir transfer talebinde bulunmuyor. Ancak gazetelerde transfer haberlerini okuyoruz. Hiçbiri gerçeği yansıtmıyor” şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZ TOP 16 TURUNU İLK 2 İÇİNDE TAMAMLAMAK”

THY Avrupa Ligi Top 16 turunda hedeflerinin ilk 4’e girmek olduğunu aktaran Karakaş, “Buraya çıkan takımların hepsinin amacı ilk 8 takım içine kalmak. Bizim amacımız öncelikle grupta ilk 4 içinde olmak ve grubu ilk 2 takım içinde tamamlayarak play-off’larda saha avantajını ele geçirmek. Sporcularımıza güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

Gruptaki takımları da değerlendiren Nedim Karakaş, “Olympiakos, Panathinaikos ve Barcelona dörtlü finale aday olan takımlar. Laboral Kutxa, EA7 Emporio Armani ve Anadolu Efes de iyi takımlar. Anadolu Efes’te antrenör değişimi oldu, iyi bir kadroları var. Her takımı yenebilecek güçteler. Diğer gruba göre çok daha zorlu bir mücadele olacak. Ancak Fenerbahçe Ülker’in bunu başaracak gücü var” diyerek sözlerini tamamladı.

Yayınlanma Tarihi:11:21,