SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

3 Temmuz 2011’de başlayan ve 2,5 yıldır Türkiye’yi etkisine alan süreçte adım adım sona yaklaşıldı. Dün ilk kez Eurosport.com Türkiye’nin duyurduğu haberde Yargıtay 5. Ceza Dairesi, kararın artık final aşamasına geldi. Bunun üzerine hareket eden Fenerbahçe Kulübü, Türkiye’nin içinde bulunduğu sürecin de göz önüne alınarak davanın yeniden görülmesini talep etti. Fenerbahçe avukatları, tapelerde oynama ve sözde delillere eklemeler yapıldığını iddia ederek davanın yeniden görülmesini istedi.

CEZA ASKIYA ALINABİLİR

Yargıtay’ın artık karar aşamasına geldiği konuda Fenerbahçe’nin talebi ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin dosyadaki bazı tutarsızlıkları görmesiyle yeni bir boyut kazanan süreç, sarı lacivertli takımım lehine işleyebilir. Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin birkaç gün içinde açıklaması beklenen karar Fenerbahçe’nin istediği gibi davanın yeniden görülmesi yönünde çıkarsa sarı lacivertli takıma yeniden Avrupa yolu açılabilir. UEFA’nın her fırsatta Türk yargısına göre karar verdiğini açıklaması, dosyanın yeniden görülmesi durumunda Fenerbahçe’nin elini güçlendirebilir. UEFA’nın aldığı ve tüm kurullarının onadığı 2 yıllık men cezasının uygulanmayan 1 senesi dondurulabilir. Dosyanın tamamen sonuçlanması ve kararın açıklanması beklenebilir. Sarı lacivertli takım hakkındaki iddialardan aklanırsa cezanın kalkması ve Fenerbahçe’nin Avrupa’da önüne devam etmesi sağlanabilir.

SÜREÇ YİNE BAŞA DÖNER

Davanın yeniden görülmesi ve cezanın bu sefer onanması durumda ise UEFA’nın 1 yıllık men cezası kararı yeniden devreye girer. Ardından UEFA’nın Türkiye Futbol Federasyonu’na baskısı artabilir. TFF Etik Kurulu’nun aldığı kararın yeniden gözden geçirilmesi istenebilir ve puan silme cezası yeniden gündeme gelebilir. Davanın yeniden görülmesi halinde Fenerbahçe’nin İsviçre federal Mahkemesi’ne başvurması bekleniyor. CAS kararının durdurulması ve yeniden yargılanma süreci ile Fenerbahçe’nin Avrupa’ya dönmesi ihtimaller arasında bulunuyor.

Eurosport

Yayınlanma Tarihi:14:23,