SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hayırlı mağlubiyet

23 Aralık 2013

Son söyleyeceğimi başta belirteyim; bu takım bir yerde mağlubiyet alacaktı ve Karabük deplasmanı gerek takım yapısı gerek dünkü zemin olarak buna hayli uygundu. Köy göründü, kılavuz gerekmedi kısaca. Ama yine de can sıkıcı noktalara değinmeli; deplasman maçlarındaki ritim bozukluğu, savunma hattının bazı kronik aksaklıkları, Yanal'ın ilk kez tutmayan kumarı gibi…

DİSİPLİN DERSİ

Fenerbahçe, deplasmanlarda sanki bir endişe kriziyle başlıyor maçlara. İlk 20-25 dakikada topu yere indiremiyor, maç ortasında 30 dakikalık bir ritim tutturuyor fakat sonra bunu da yitiriyor. Dün de aynısı; ilk 25 dakika Webosuz hücuma top şişiren takım 25'ten sonra alçak – direkt pas düsturunu hatırlayıp oyun hakimiyetini ele aldı ve 15 dakika içinde de golü bulup durumu eşitledi. Golden bahsetmişken unutmamalı; Karabük, öne geçtiği iki periyotta ve gol yedikten sonra da oyun disiplininden asla kopmadı. Bu açıdan Fenerbahçe'ye bu maçta oyun disiplini dersi verdi dersek herhalde yanlış olmaz.

KAZANMAK İÇİN KAYBETMEK

Yenilen ilk golde 3 zincirleme hata vardı; önce orta yuvarlak başlangıcında riskli paslardan vazgeçmeyen Cristian'ın Karabük hücumunu başlatması sonra da Alves ve Egemen'in erken koşu kesip tez elden teslim oluşu… Alves için hep diyorum; bir pozisyonda baskın olamayacağını, top kesemeyeceğini düşündüğü an hamle / koşu kesiyor ve faturası çok ağır oluyor bunun. Golde ve ikinci yarı verilen bazı pozisyonlarda yine bu huyu takımın başına iş açtı. Bireysel performanslardan bahsetmişken Caner'deki düşüşü, Kuyt ve Sow'un etkisizliğini, Alper'in birkaç haftadır başgösteren silikliğini söylemek lazım. Bir de iyi taraf var, yetmese de; Volkan Demirel uzun süredir ilk kez bu kadar etkindi… Fenerbahçe 10-15 dakikalık bir kesit hariç oyunu ileri hiç yıkamazken Alper – Webo değişikliğiyle orta saha iyice çöktü ve yenilen kontralar yüzünden zaten sağlanamamış oyun disiplini tastamam bir bocalamaya dönüştü. Yanal'ın kumarı bu kez tutmadı fakat yine de bu mağlubiyetin “hayırlı mağlubiyetler” kategorisinde olduğunu düşünüyorum. Bazan kazanmak için kaybetmek gerekir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek