SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Moral

22 Aralık 2013

“Adalet mülkün temelidir” derler… Doğrudur, adalet sadece mülkün temeli değildir. Adalet ve eşitlik gibi kavramların olmadığı yerde haktan hukuktan, adil yarışmadan bahsetmek mümkün değildir. Maalesef geçen hafta Kasımpaşa-Beşiktaş maçında yaşanan inanılmaz (hata değil) hakem skandalının ardındah futbol federasyonunun üç maymunu oynayan tavrı bu kuruma olan inancı iyice sarsmıştır. Ayrıca yaşanlar 110 yılı devirmeye yaklaşan koskoca bir camianın başkanından futbolcusuna, taraftarından çalışanına kadar herkesin kimyasını bozmuştur ve “O zaman biz bu oyunu niye oynuyoruz?” duygusunu uyandırmıştır. Galatasaray ve Fenerbahçe derbilerindeki hakem kıyımı da ortadadır üstelik. Peki bu kulüp bu kadar sahipsiz midir? Kesinlikle değildir. Zaten “Yönetim uyuma Beşiktaş’a sahip çık ve Beşiktaş’ın sahibi taraftarıdır” diye haykıran siyah-beyazlılar, Başkan Fikret Orman ile kurmaylarına mesajı çok net verdiler.

Bu şartlar altında aslında sahada oynanan oyunun çok da bir önemi yok. Ama Beşiktaş varoluş savaşını her ne şart altında olursa olsun sürdürmek zorunda. İşte Elazığ karşılaşması böylesine bir maçtı. Sakatların belini büktüğü Kara Kartal kağıt üzerinde sadece 2 yabancılı ‘ikinci sınıf’ bir takımla sahadaydı. Ancak Fernandes yoktu ve takım bu kez gerçek anlamda 11 kişiyle sahdaydı! Siyah-beyazlılar son haftalarda olmadığı kadar istekli ve iyiydi. Sivok’un kafasından sonra bir kaza golü kalesinde gördü. Ancak ikinci yarıda müthiş performansıyla bunun altından kalktı. Bu sefer orta alanın göbeğinde oyun kurucu olarak görev yapan ve müthiş bir gol atan Olcay gecenin yıldızıydı. Holosko’nun iki golünü hazırlayan Mustafa çok istedi ama yine şanssızlığını kırmadı.

Dün gece Beşiktaş’ta kötü denilecek futbolcu yoktu. Uzun süre sonra ligde sahaya çıkan Uğur Boral’dan Necip’e herkes forması için herşeyini verdi. Böylesine zamanlarda kazanmak sıradan maçları bile önemli bir moral kaynağına dönüştürür. Beşiktaş’ın buna gerçekten ihyitacı vardı. Bu arada siyasi ve güncel konulara kayıtsız kalmayan Beşiktaş taraftarı dün yine yaptı yapacağını “Neyleyim kutudaki milyon doları, sen şampiyon olmayınca” diyerekten Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek