SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ali Ece çıldırdı!

22 Aralık 2013

2 hafta önce, yalnız ve güzel ülkemin Rize topraklarında bir maç; sahaya gömlekli, kravatlı ve deri montlu bir adam atlıyor; yüzünde garip bir ifade var. Ben o gün okuyamadım o ifadeyi, şimdi geriye dönüp baktığımda aklım karışıyor. Bir adam neden sahaya atlayıp dümdüz tünele doğru, vakur ve vazgeçmiş adımlarla gitmek ister? Ortada hiçbir amaç yok. Hal böyle olunca, iddialaşmasıyla meşhur topraklara, Trabzon kökenli oluşumun da etkisiyle bakıp “kesin biriyle iddiaya girdi, sahaya atlarım dedi ve atlayıp bahsi kazandı” diye düşünmüştüm. Hakikaten öyle mi? Belki de sahaya atlarken aklında bir amaç vardı ama korktu ya da başka bir hisle vazgeçti. Olabilir.

İSRAİL FALAN!

Hayır, niyetim asla bıkkınlık getiren komplo teorilerini sürdürmek değil. Aslında hiçbir şeyin arkasında meşhur “İsrail falan” yok yani. Varsa da arkasını boş bıraktığımız için; sahaya hangi amaçla atlarsa atlasın biri, Rize’deki mevzudan sonra Kasımpaşa’da Fernandes’e tekmeyi ne niyetle vurursa vursun Mustafa Özel; bu olayların arkasında biz varız demektir. Ya da yokuz. Aynı kör kapı aynı zehirli simya; futbolu stüdyolara fırlatıp sahayı çöplüğe çevirdik. Özet bu.

POLEMİK FABRİKALARI

Uzun süredir var olan ama bilhassa son 2 senede hatları hayli keskinleşen 3 farklı yorumcu tipi var; ilki çınlayan stüdyolarda bas bas polemik ve parodi üstüne giderken, ikincisi polemik konularını düzeyli işleyip maç ve futbol analizine eğiliyor, üçüncü gruptakiler ise ekseriyetle polemik konularına yok sayıp yalnızca maç içi analize düşkün. Buraya kadar her şey normal, her coğrafya ve dalda aynı. Burdan sonrası sakat; en çok takip edilen demiyorum, lafına en çok itibar edilen kişiler polemik fabrikaları… Birini izleyip eğlenmekle, cümlelerini sahiplenmek arasındaki ince fark; bilinç.

AHLAKSIZ FUTBOL

Geçtiğimiz günlerde Yusuf Kenan Çalık’ın sunduğu çok sevdiğim programlarında Ali Ece çileden çıkıp adeta öfke krizi geçirdi. Ve o gün hayatında ilk kez bu kadar çok izlendi, Youtube’da kendi tıklanma rekorunu kırdı, Twitter’da adı binlerce kez anıldı. Ama hiçkimse çıkıp ne söylediğini yazmadı. “Ali Ece Canlı Yayında Çıldırdı” deniliyordu sadece. Mustafa Özel olayı belki gerçekten planlı bir organizasyondu ve önce Rize’de kravatlı şahıs üstünden denendi, tutmadı, Kasımpaşa’da tamamlandı. Vesaire… Bilinmez, mühim de değil. Çünkü herkes bir şekilde çıldırdı, sebep ve içerik lâf-ü güzaf. O maçın tekrar oynanmadığı yerde Camus’nün meşhur lafı geçerli yine; ahlaka ve hayata dair ne varsa futboldan öğreniyoruz, top beklemediğimiz köşelerden geliyor. Kısaca biz, ahlaksızların top toplayıcılarıyız.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek