SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bakanlıktan doping ayarı

Vücut Geliştirme Şampiyonu Şahin İrencin'in kullandığı ileri sürülen doping ilaçları yüzünden hayatını kaybetmesi üzerine düzenlemeye gidiyor.

Güncellenme: 12:36, 20/12/2013
Bakanlıktan doping ayarı

Vücut Geliştirme Şampiyonu Şahin İrencin’in kullandığı ileri sürülen doping ilaçları yüzünden hayatını kaybetmesi üzerine soruşturma başlatan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye genelindeki tüm spor salonlarına “İrencin ayarı” vermeye karar verdi. Devlete ait spor salonları da dahil olmak üzere tüm kulüplerin spor salonları ve fitness merkezlerine bile doping ilaçları ile ilgili uyarı tabelası bulundurulması zorunlu olacak. Dopinge karşı “Sıfır Tolerans” ilkesi ile mücadele başlatan Bakan Kılıç, yoğun şikâyet ve iddiaların odağındaki Vücut Geliştirme Federasyonu hakkında Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı’nı Şahin İrencin’in ölümü başta olmak üzere tüm iddiaları soruşturmakla görevlendirmişti.

Şahin İrencin’in kullandığı ileri sürülen doping ilaçları sebebiyle ölümünden büyük üzüntü duyduğunu dile getiren Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Bu ölüm olayının sorumlusu kimse mutlaka bulunacak. Dopinge karşı sıfır tolerans ilkesi ile başlattığımız mücadeleye aykırı hareket eden kim varsa hepsi yargı önünde hesabını verecek. Dopingi insan fıtratına aykırı bir zehir olarak görüyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Kılıç’ın talimatı ile tüm spor salonlarının girişine asılması için bir doping uyarı tabelası hazırlandı.

Spor Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan tabela dopinge karşı sporcu ve antrenörlerin tam olarak bilinçlendirilmesini amaçlıyor. Dünya Antidoping Ajansı(WADA)’nin doping listesine aldığı ilaçların tek tek sıralandığı liste spor salonlarının girişinde sporcu ve antrenörlerin görebilecekleri yerlere asılacak. Dopinge karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan uyarı tabelasına rağmen doping kullanan sporculara sonuçlarına katlanmış olacak. Bakanlık, dopinge karşı başlattığı eylem planı çerçevesinde sporcuların antrenörlerinin yanı sıra federasyon başkanlarını da sorumlu tutacak yönetmelik değişiklikleri yapmıştı.

Doping kullanımını teşvik ettiği gerekçesiyle sporculara verilen ödül miktarlarında da geçtiğimiz hafta %50’ye varan indirim yapılmıştı.

Yayınlanma Tarihi:12:35,