SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli tenisçi Çağla Büyükakçay, bu sezonki “grand slam” turnuvalarında ana tabloda oynamak istediğini belirterek, “Hedefim, dünyanın ilk 100 tenisçisi arasına giren ilk Türk tenisçi olmak” dedi.

Profesyonel Bayanlar Tenis Turnuvası “PTT Ankara Cup 3″ için Ankara’da bulunan Büyükakçay, yaptığı açıklamada, ülkelerinde ilk 100’e giren tenisçilerin yer aldığı önemli bir turnuvaya evsahipliği yapmanın gurur verici olduğunu dile getirdi. Turnuvada teklerde çeyrek finale yükseldiğini hatırlatan milli tenisçi, Rus Marta Sirotkina ile zorlu bir maçın kendisini beklediğini ifade etti.

Bu organizasyonun, kendisi için sezonun ilk turnuvası olduğunu belirten Büyükakçay, ”Sezona hazırlık için buradayız. Teklerde çok iyi 2 maç oynadım. Maçlarımı da çok zorlu rakiplerime karşı kazandım. Her şey istediğimiz gibi gidiyor. Kendi seyircimiz önünde oynamak güzel bir avantaj. Bunu en iyi şekilde kullanıyorum. En önemlisi, Avustralya Açık Tenis Turnuvası öncesinde maç yapmak” diye konuştu.

Bu yılki grand slam turnuvalarında ana tablo maçlarını göremediğini belirten milli raket, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Hedefim, dünyanın ilk 100 tenisçisi arasına giren ilk Türk tenisçi olmak. Şu anda sıralamada 162’nciyim. Bu yıl 138 numaraya kadar yükseldim. İlk 100’e çok yaklaştım. İnşallah en kısa sürede bu hedefim gerçekleşir. Bu süreç çok zor. Büyük turnuvalarda puanlar kazanılarak, ilk 100’e girilebiliyor. O yüzden herkes çok turnuva oynuyor ve çok puan topluyor.

Teniste 52 hafta kuralı var. Geçen sene ben burada çeyrek final maçı oynadıysam ve bu yıl çeyrek finale çıkamazsam, puanım siliniyor ve sıralamam düşüyor. O yüzden ilerlemek için geçen yıl yaptığımın daha iyisini yapmam gerekiyor ki puanım silinmesin. Bu nedenle tenis zor bir branş fakat 4 senedir ilk 200’ün içindeyim. Bunu koruyabilmek güzel. Bir Türk kızı olarak burada oynamaktan gurur duyuyorum.”

Bir gün bir maçta ABD’li başarılı tenisçi Serena Willams ile karşı karşıya gelmek istediğini dile getiren Büyükakçay, Belarus Victoria Azarenka’nın azmini ve Danimarkalı tenisçi Caroline Wozniacki’nin çalışkanlığını çok beğendiğini, her bir tenisçiyi kendisine ayrı ayrı örnek aldığını ifade etti.

”Ameliyattan sonra nefes almaya başladım” Uzun yıllardır nefes alıp vermede yaşadığı sıkıntılara da değinen Büyükakçay, yaklaşık 1 ay önce olduğu burun ameliyatıyla durumunda yüzde 70 oranında düzelme olduğunu söyledi. Büyükakçay, ”Şu an çok daha iyiyim. iyileşmem tam anlamıyla gerçekleşmiş sayılmaz. Yüzde 30’luk bir kısım kaldı. Bizim için dinlenme, geri toparlanma çok önemli. Gece uykusunda burnundan alınan nefes, sabahları daha dinlenmiş kalkmamı sağlıyor. Daha önceleri çok yorgun kalkıyordum. Uzun maçlardan sonra çok yoruluyordum. Ameliyatın performansıma etkisini ilerleyen zamanlarda tam anlamıyla göreceğim” ifadelerini kullandı.

Büyükakçay, yılın 30 haftasını turnuvalarda geçirdiğine dikkati çekerek, bu nedenle öğrenim gördüğü Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Spor Yöneticiliği bölümüne 4 yıldır düzenli gidemediğini kaydetti.

Milli tenisçi, “Maalesef Türkiye’de eğitim ile sporu bir arada götürmek çok zor. Yeni bir yasa çıkarılacağı söyleniyor ama şimdilik okul askıda” diyerek sözlerini tamamladı.

Yayınlanma Tarihi:11:36,