SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Geçmişte MHK Başkanlığı yapmış tecrübeli hakemlerin konuyla ilgili değerlendirmesi hayli ilginç. Herkes sahaya giren taraftarı tekmelediği için özellikle Motta'nın cezalandırılmasını bekliyor. Taraftara attığı tekme nedeniyle ikinci sarı karttan oyun dışında kalan Almedia, sızan haberlere göre sadece gördüğü iki sarı kartın cezasını çekecek.

İşte eski MHK Başkanları Bülent Yavuz ve Mustafa Çulcu’nun Eurosport.com Türkiye’den Serhat Ramay’a yaptığı değerlendirme.

Bülent Yavuz'a göre, Motta ve Almeida'nın cezası affedilecek. Dahası ortada cezayı gerektirecek bir durum da yok. Sahaya giren taraftara gösterilen tepki bir nefsi müdafaa. İkisi de affedilecek. Hollanda'da iki yıl önce Ajax-Alkmaar maçında yaşananlar bu konuda örnek teşkil edebilecek nitelikte.

O maçta ne olmuştu?

AZ Alkmaar’ın kalecisi Esteban Alvarado, sahaya girerek kendisine saldıran taraftarı tekme-tokat dövmüş ve kaleci Esteban kırmızı kart görmüştü. Bunun üzerine AZ Alkmaar Teknik Direktörü Gertjan Verbeek, takımını sahadan çekmişti. Hollanda Futbol Federasyonu ise Az Alkmaar kalecisi Esteban Alvarado’ya verilen kırmızı kartı tamamen iptal etmişti.

Eski MHK Başkanı Mustafa Çulcu'ya göre, Motta'nın direkt kırmızıdan atılması doğru. Motta ile benzer tepkiyi gösteren Almeida'nın ise sarı kart görmesi anlamsız. Almeida'nın da direkt kırmızıyla atılması gerekirdi. İkisi de aynı eylem. Sahaya bir seyirci grmesi, Hollanda örneğinde olduğu gibi bir savunma mekanizmasını çalıştırabilir. Ancak bir ayrıntıyı atlamamak gerekir. Eyleme maruz kalan Fernandes, eyleme karşılık veren Motta ve Almeida. İki oyuncu da yerde etkisiz, teslim olmuş şekilde yatan kişiye tekme attı. İlk anda Fernandes karşılık verseydi nefsi müdafaa olabilirdi. Hollanda olayı farklıydı. Hollanda'da kaleci kendini savunmuştu. Motta ve Almeida yerde tesirsiz haldeki seyirciye tekme attı. Her ikisine de ceza gelecektir. Nasıl ki seyircinin Fernandes’e yapmış olduğu hareketi tasvip etmemiz mümkün değilse, Motta ve Almeida’nın da yerde yatan tesirsiz hale getirilmiş o seyirciye tekme atmasını tasvip etmemiz mümkün değil.

Serhat Ramay – Eurosport