SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünyanın en büyük futbol sitesi Goal.com'un bilimsel yöntemlerle hazırladığı araştırmaya göre, 2013 yılının en pahalı 10 transferinin toplam maliyeti 1.2 milyar Euro'yu buluyor. Bu rakam, Spor Genel Müdürlüğü'nün 2014 yılı bütçesinin ve üç büyüklerin piyasa değerlerinin toplamı olan 912 milyon Euro'yu geride bırakıyor. 200 milyon Euro'ya yaklaşan maliyetiyle ilk sırasında Gareth Bale'in yer aldığı listenin beşinci sırasında Mesut Özil bulunuyor.

Dijital spor medyası şirketi Perform çatısı altında faaliyetlerini sürdüren, dünyanın en büyük futbol sitesi Goal.com 2013'ün en pahalı 10 transferini açıkladı. 10 transferin toplam maliyeti 1.2 milyar Euro'yu buluyor. Bu rakam, Spor Genel Müdürlüğü için öngörülen 2014 yılı bütçe ödeneği olan 327 milyon Euro ve üç büyüklerin toplam piyasa değeri olan 585 milyon Euro'nun toplamından daha fazla ediyor. Toplam maliyeti 1.2 milyar Euro'yu bulan En Pahalı Transferler 2013 listesinin ilk sırasında, rekor bir bonservis bedeliyle Tottenham’dan Real Madrid'e geçen Gareth Bale bulunuyor. Bonservis, maaş, vergiler, primler ve ekstra masraflar dahil, Bale’in altı yıllık maliyeti 198.8 milyon avroya ulaşıyor. Radamel Falcao, Atletico Madrid'den Monaco'ya 150 milyon Euro'luk transferiyle ikinci sırada yer alırken, 148.5 milyon Euro karşılığında Napoli'den PSG'ye geçen Edinson Cavani üçüncü sırada bulunuyor.

MESUT BEŞİNCİ SIRADA

124 milyon Euro'luk maliyeti ile dördüncü sırada kendisine yer bulan Barça'nın yeni yıldızı Neymar'ı, Bale’in Real’e geçmesi nedeniyle transferin son gününde Arsenal’in yolunu tutan Türk asıllı Alman yıldız Mesut Özil takip ediyor. Arsenal menajeri Arsène Wenger'in düşük fiyatlı transfer konusundaki prensiplerini bir kenara bırakarak kadrosuna kattığı Özil'in İngiliz ekibine maliyeti 117 milyon Euro'yu aşıyor.

‘BAŞARI İÇİN BÜTÇE ŞART’

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Perform Türkiye Genel Müdürü Emre Uğurlu, “Goal.com'un araştırması spor endüstrisinin hangi boyutlara ulaştığını açıkça ortaya koyuyor. Ayrıca, yükselmeye devam eden oyuncu maliyetleri de futbolun tüm dünyada ne denli popüler olduğuna işaret ediyor. Listede adı geçen oyunculara baktığımızda, her birinin takımları için tam anlamıyla kilit oyuncular olduklarını görüyoruz. Üst düzey oyuncular, sadece yerel bazda değil uluslararası arena da başarıyı kovalayan kulüpler için çok şey ifade ediyor. Bu başarılar, oyunculara yapılan yatırımların fazlası ile geri alınmasını sağlıyor. Sporseverleri, sosyal medyayı da çok meşgul edecek bu konuyu Twitter'da #EnPahalıTransferler etiketiyle konuşmaya ve tartışmaya davet ediyoruz” dedi.

BİLİMSEL YÖNTEMLE HESAPLANDI

Goal.com’un küresel araştırmasına dayanan En Pahalı Transferler 2013 listesi, futbolcuların sözleşmelerindeki tüm öngörülebilir maliyetlere göre hesaplanırken, net maaşların kulüplere yüklediği masraflar, transferin gerçekleştirildiği ülkedeki vergi kanunlarına göre belirlendi. İmza karşılığı ödenen paralar ve menajerlere aktarılan komisyonlarsa, güvenilir kaynaklar ve bilirkişilerden öğrenilip, maliyetlerin üzerine eklendi. Rakamların resmen açıklanmayarak muğlak bırakıldığı nadir durumlarda, yine uzmanlara danışılarak tahminler yapıldı. Bonservisi satan kulübe ve/veya transfer edilen futbolcuya ödenmesi garanti edilen şartlı primler de toplama eklenerek, transfer maliyetinin ulaşabileceği en yüksek değer hesaplandı.

OYUNCU ESKİ TAKIMI YENİ TANIMI TOPLAM MALİYET

1 Gareth Bale Tottenham Real Madrid 198.8 m €

2 Radamel Falcao Atletico Monaco 150.3 m €

3 Edinson Cavani Napoli PSG 148.5 m €

4 Neymar Santos Barcelona 124 m €

5 Mesut Özil Real Madrid Arsenal 117.6 m €

6 Mario Götze Dortmund Bayern 114.2 m €

7 M. Fellaini Everton Man Utd 97 m €

8 Marquinhos Roma PSG 94.8 m €

9 Gonzalo Higuain Real Madrid Napoli 88.3 m €

10 James Rodriguez Porto Monaco 83.7 m €