SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Üniversitenin Eyüp’teki Santral Yerleşkesi’nde yapılan panelin “Sporcu Sağlığına Teknik Adam Bakışı” başlıklı ilk oturumun açılış konuşmasını, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik yaptı.

Erzik, 1989’da Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olduğu dönemde sağlık kurulu ve ilk defa doping kurulunu kurduklarını belirterek, “Bu işin önemini o zaman anladığımızı, söylemek için bunları söylüyorum” dedi.

Madrid’te 5-7 Şubat 2014 tarihlerinde UEFA Sağlık Konferansı yapılacağını kaydeden Erzik, şunları söyledi:

“Gündemine baktım, en önemli konular gençlere yönelik, yani aşağıdan yukarıya bir sistem kurulması gerektiği şeklinde. Konular arasında, gençlere yönelik kulüp doktorlarının eğitimi var. ‘Futbol doktoru eğitimi’ adı altında özel bir kavram geliştirildi, ilk uygulamalar yapılmaya başlandı. Saha içindeki ölümlere şahit biri olarak, ‘bu nasıl önlenemez’ diye düşünen bir insan olarak, bunu kabullenemedim. Bu çağda, bu ölümler nasıl oluyor? Bunun bir acil çözümü olması lazım. Bu kadar geç kalınması kötü. Bundan sonra, FIFA müsabakalarında defibrilatör yoksa, maç oynanmayacak. Biyolojik pasaport konusu da konferansta konuşulacak.”

Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Rehat Faikoğlu ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ferda Dokuztuğ Üçsular da açılış konuşması yaptı.

PANEL

Spor hekimi Cengiz Dinç’in yönettiği panelde konuşan Kasımpaşa Teknik Direktörü Shota Arveladze, sporcu ile doktor arasındaki güven ilişkisinin çok önemli olduğunu söyleyerek, “Özellikle yabancı oyuncular, bizim doktordan sonra bir de mutlaka Avrupa’ya gidip orada da doktora görünmek istiyor. Bu arada 4-5 hafta geçiyor. Ancak sonuç, buradaki doktorla aynı oluyor” diye konuştu.

Doktorlarla iyi anlaştığını kaydeden Arveladze, “Sağlık ekibine güvenmek, çok önemli. Eğer hoca güveniyorsa, futbolcu da güvenir. Doktor için ilk sırada, sakat olan insan önemli. Bazen risk alıyoruz ama futbolcunun geleceğiyle ilgili bir risk varsa, kesinlikle oynatmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Teknik direktör Cevat Güler ise sportif yaralanmaların kısa ve uzun vadeli antrenman planlarıyla, en aza ineceğine inandığını dile getirdi.

Almanya’nın Düsseldorf Basket Takımı Üst Yöneticisi (CEO) Murat Didin de eskiden takımda masör bile olmadığını ancak artık sağlık ekiplerinin takımların bir parçası haline geldiğini anlattı.

Konuşmacılardan teknik direktör Bülent Korkmaz, profesyonel futbolcuyken kendisine çok iyi baktığını ifade ederek, “Profesyonel futbolcunun yediğine, içtiğine, dinlenmesine çok dikkat etmesi lazım. Ben profesyonelliği takıma gelen yabancı oyunculara bakarak öğrendim” diye konuştu.

Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı ve Spor Hekimi Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu, sporcuların artık çağın gladyatörleri olduğunu aktararak, “Artık ölümü göze alarak, spor yapıyorlar. Eskiden haftada bir maç olurdu. Şimdi maçlar ve yoğun antrenman programları nedeniyle, futbolcuların riski artıyor. Kalp duyarlı hale geliyor. Sağlık kontrolleri yeterli yapılmıyor. Sporcular, sezon öncesi sağlık kontrolünde yoğun bir aktivite içinde değil. Daha sonra yoğun tempoya giriyor” şeklinde konuştu.

Kasımpaşa takım doktoru Cem Ergenç, kulüpteki sağlık ekibinin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Spor fizyoterapisti Abdurrahman Evin ise spor fizyoterapistliğinin gelişmesinin, sporcu sağlığına çok daha büyük katkılar sağlayacağını düşündüğünü anlattı.

Panelin sonunda konuşmacılara plaket verildi.