SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray bu sezon tarihi bir geri dönüşe imza atacağına sonuna kadar inanıyor. Bu yüzden hedef ikincilik değil, tamamen şampiyonluk. Lider Fenerbahçe ile arasında 11 puan fark bulunan sarı-kırmızılı takım geride kalan 15 haftada parlak bir performans ortaya koyamadı. Ancak gerek teknik kadro ve futbolcular gerekse yönetim kurulu bu farkın kapanacağını düşünüyor.

Milliyet’in haberine göre; Bunun bir ilk olacağını savunan sarı-kırmızılılar, “Böylesine bir farktan gelip şampiyon olan başka bir takım yok. Bu durum işimizin kolay olmadığının da kanıtı. Ne var ki biz kendimize inanıyoruz. Kesinlikle hedef ikincilik değil, şampiyonluk” yorumlarını yapıyor. İlk yarının son iki haftasında oynanacak Trabzonspor ve Erciyes maçlarını kayıpsız geçmeyi planlayan sarı-kırmızılılar devre arasında yapılacak yükleme ve transferlerle ikinci yarı farkı eritmeyi hesaplıyor.

9 PUANDAN GERİ DÖNÜLMÜŞTÜ

Futbol tarihimizde 11 puan farkı kapatarak şampiyon olan bir takım bulunmuyor. Sadece Beşiktaş'ın, Fenerbahçe'ye kaptırdığı 2003-04 şampiyonluğunda aradaki puan farkı 11 olsa da, Fenerbahçe'nin iptal edilen ve tekrarlanan Çaykur Rizespor maçı vardı. Sarı-lacivertli takım kural hatası yüzünden tekrarlanan maçtan 3 puanla ayrılarak farkı 8'e indirmişti.

Galatasaray 1997-1998 sezonunda ilk yarının bitimine 1 hafta kala Fenerbahçe'nin 9 puan gerisinde kalmasına rağmen sezon sonunda şampiyonluk ipini göğüsleyen taraf olmuştu. 2010-2011 sezonunda ise devreyi Trabzonspor'un 9 puan arkasında kapatan Fenerbahçe ikinci yarıda 17'de 16 yaparak şampiyonluğa ulaşmıştı.