SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu utanca imza atmayın

18 Aralık 2013

KASIMPAŞA-Beşiktaş maçında yaşanan olaylarla ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Özellikle Donk'un yaptığı ilginç hareket daha çok öne çıktı. Aslında olayların üstünü kapatmak isteyenler de dahil, herkes Donk'un pozisyonunda hakemin bir kural hatası yaptığının farkında. Çünkü oyun kuralları kitabında bu durum çok açık ve anlaşılır bir şekilde ifade ediliyor.

Kuralı iyi okuyun

FUTBOL oyun kuralları kitabı, sayfa 119 “topu elle tutmak” başlığının 5. bendi der ki; “Atılan bir cisim ile (ayakkabı, tekmelik vb…) topa vurmak bir ihlal sayılır.” Yani hakem bir direkt serbest vuruş vermelidir. Pozisyon ceza alanı içinde olduğuna göre ise burada kesinlikle penaltı olmalı.

İŞİN tuhaf tarafı ise bu konularda uzman olduğu düşünülen bazıları, sözüm ona futbolun marka değerini koruyacağı yalanıyla yine günü kurtarmaya çalışıyor. Gerçekleri ve kuralları yok sayma aymazlığına düşen bu uzmanlar (!) adalet duygusunun zarar görmesine çanak tutuyorlar. İşin garibi, marka değerinin doğrularla yükseleceğine inanmak bile istemiyorlar.

Alp kötü örnek oldu

HADİ herkesi anlarım da, MHK Başkanı Zekeriya Alp'in yapılan bu yanlışlığa sahip çıkmasını aklım havsalam almıyor. Yaptığı talihsiz ve erken açıklamayla Türk hakemliğinin dibine dinamit koyarken amatör ligde maç yönetenlere de kötü örnek oldu. Neymiş; “hakem doğru karar vermiş.”

HADİ bu açıklamalarla diyelim ki bir kısım yandaş insanı kandırdınız da; milyonları nasıl kandıracaksınız? Siz kendinizi akıllı, alemi aptal mı sanıyorsunuz?..

AYRICA ortada öyle ilginç bir durum daha var ki; o da sezon başından bu yana bir çok maçta Beşiktaş takımına ve dahi taraftarına yapılan provokasyonlar. Kasımpaşa maçında bunun yine farklı bir versiyonu sergilendi. Sahaya giren (Beşiktaş formalı olduğu iddia edilen) birisi rakibe değil, kendi futbolcusuna vuruyor. Üstelik bu taraftar Kasımpaşa tribünlerinden atlayarak sahaya giriyor. Çok ilginç ve tuhaf değil mi? Neresinden bakarsanız bakın, her taraftan anormal görünüyor. Kısaca insanın midesi bulanıyor. Yani biraz insaf, biraz vicdan. Bir takımın hakkı bu kadar gasp edilmemeli.

Beşiktaş mağdur edildi

SONUÇ olarak yapılan kural hatası ve bu yaşananlarla ilgili ortada kesin olan bir şey var ki; o da Beşiktaş takımının mağdur olduğudur. Bu maçın tekrar edilmesi hem kural, hem de vicdani açıdan bir gerekliliktir. Üstelik geçmişte bunun bir çok örneği vardır. Ancak birileri çıkıp yalan yanlış raporlarla bunun aksi bir uygulamada bulunursa unutmasınlar ki; Türk futbol tarihinin en utanç verici olayına imza atmış olacaklar.

Değerlere saygı duymak gerekir

GALATASARAY takımı oyuncuları Drogba ve Eboue, Güney Afrikalı lider Mandela'nın vefatı dolayısıyla kendisine saygılarını ifade eden normal ve beklenen bir davranışta bulundu. Federasyonun hukuk müşavirleri ise yemedi içmediler, hemen onları disiplin kuruluna sevk ettiler.

OYSA ki tüm dünya Mandela'ya saygısını dile getirmişti. Hatta birçok ülke, lig maçlarından önce onu anarak çok güzel mesajlar verdi. Düşünebiliyor musunuz? Dünya saygı gösterdi; bizde ise saygı gösteren insanlar disiplin kuruluna gönderildi. Akıl alır gibi değil. Daha önce yaptıkları kural dışı davranışlarla disiplin kuruluna gönderilmesi gerekip gönderilmeyen bazı kişilerin yanında, bu durum çok masum ve insani kalır. Sorarım size; insanların değerlerine duyduğu saygı bu muameleyi mi hak ediyor?

ONDAN sonra “Bazı şeyler niye olmuyor” diyoruz. Siz federasyon olarak böyle talihsiz uygulamalar yapmaya devam ederseniz bırakın futbolumuzun saygınlığını, ülkemizin imajına da zarar vermiş olursunuz.

Neyse ki disiplin kurulu ceza tayinine yer olmadığına dair karar vererek, bir nebze de olsa tepkiyi azalttı. Keşke iş bu noktaya gelmeseydi.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek