SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte Barış Şimşek’in notu

Kasımpaşa-Beşiktaş maçının gözlemcisi Osman Erdal Fırat, orta hakem Barış Şimşek’e, “Bariz önemli bir hata, aksi takdirde 8.0-8.2”nin karşılığı olan 7.8 notu verdi.

Güncellenme: 07:54, 17/12/2013
İşte Barış Şimşek’in notu

Haftaya damgasını vuran Kasımpaşa-Beşiktaş maçının hakemi Barış Şimşek, siyah-beyazlılar tarafından çok eleştirildi ama gözlemci Osman Erdal Fırat, Şimşek'te bariz yanlış olmadığını belirterek, notunu 7.8 olarak açıkladı. Hakemlerin değerlendirme ölçeğinde 7.8'in karşılığı olan “Bariz önemli bir hata, aksi takdirde 8.0-8.2” kararını veren Fırat, notları da tek tek sıraladı. Özellikle taç atışlarının yerinden kullanılmamasından 0.1 puan kıran TFF hakem gözlemcisi, Donk olayında hakemin zamanında düdük çalmamasından dolayı da 0.3 puan düşürdü. Sık sık düdükleriyle oyunun akışını kesmekten de 0.1 puan indiren Osman Erdal Fırat, kırmızı kartlar konusuna da ayrı bir paragraf açtı. Taraftara atılan tekmelerde Ramon Motta'ya verilen kırmızı kartın doğru olduğunu dile getiren Fırat, Almeida'nın da ikinci sarıdan değil, direkt olarak kırmızı kartla atılması gerektiğine dikkat çekti, bariz hata olarak bunu gösterdi.

GÖRÜNTÜLER İZLENECEK

Hakemin de raporunda, “Donk topu atmadan önce düdüğü çaldım” dediği, bu şekilde kendini kurtardığı dile getirildi. Barış Şimşek, 7.8'den dolayı Süper Lig'de ilk yarıyı kapadı. Hakemin en az dört hafta üst düzey görev yapamayacağı vurgulandı. Bu arada Merkez Hakem Kurulu da, Donk olayıyla ilgili dün bir toplantı yaptı. TRT'de yayınlanan bir görüntüde hakemin düdüğünün önce çaldığı, ardından Donk'un topu attığının görüldüğü dikkat çekerken, MHK'nın bu görüntüyü yayıncı kuruluştan talep ettiği belirtildi. Kurul, bunu izledikten sonra kararını verecek. Ancak gelişmeler ışığında maçın tekrarın oldukça güç olduğu dile getirildi.

Milliyet