SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Büyük soruşturma!

İspanyol devletinden yasa dışı yardım almakla suçlanan bazı kulüpler AB kurallarına uymayarak bir şekilde devlet yardımından faydalandıkları iddia edildi.

Güncellenme: 10:06, 17/12/2013
Büyük soruşturma!

Avrupa Komisyonu, 7 İspanyol kulübünün devletten yasa dışı yardım aldığı iddiaları üzerine soruşturma açacak.

İspanyol devletinden yasa dışı yardım almakla suçlanan İspanyol kulüplerinin Real Madrid, Barcelona, Athletic Bilbao, Osasuna, Valencia, Hercules ve Elche olduklarını belirtildi. 3 farklı sebepten suçlanan kulüplerin, AB kurallarına uymayarak bir şekilde devlet yardımından faydalandıkları iddia edildi.

AB dışişleri bakanlarının Brüksel’deki toplantısına katılan İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, AK’nin açacağı resmi soruşturmayla ilgili basına bilgi verdi.

İspanyol hükümetinin, ”hiçbir şekilde yasa dışı bir şey yapmadığını” savunan Margallo, ”İspanyol kulüpleri, İspanya markasının bir parçasıdır. Elbetteki hükümet, İspanyol kulüplerini savunmak için sonuna kadar savaşacak” dedi.

AK’nin 18 veya 19 Aralık’ta resmi soruşturmayı başlattığına dair resmi tebligatta bulunacağını söyleyen Margallo, ”Savunma için 1 ay süre verilse de bizim tüm hazırlıklarımız her şekilde hazır” diye konuştu. İspanyol Bakan, sürecin işleyişiyle ilgili verdiği bilgide, gerek duyulması halinde savunmanın 3 ay daha uzatılabileceğini ve daha sonra AK’nin olayın kapanmasına ya da yapılan yardımın geri ödenmesine ilişkin bir karar vereceğini ifade etti.

La Liga’nın anonim şirket olmayan kulüpleri Real Madrid, Barcelona, Osasuna ve Athletic Bilbao’nun bu özellikleriyle kendilerine avantaj sağladıkları gerekçesiyle mali statülerinin Valencia, Hercules ve Elche’nin ise Valensiya Finans Enstitüsünden aldığı iddia edilen yardımlardan dolayı soruşturulacağı açıklandı.

Ayrıca AK, Real Madrid’in inşa ettiği ”Real Madrid Spor Şehri” adlı büyük tesislerde devletle toprak değiş tokuşu yaparak kendine kar sağladığı şüphesinin ve Athletic Bilbao Kulübü’nün de yeni San Mames Stadı’nın inşaatında kamunun oynadığı rolün araştırılacağı kaydedildi.

LFP’DEN KULÜPLERE DESTEK

İspanya’da birinci ve ikinci lig kulüplerinin bağlı olduğu Profesyonel Futbol Ligi (LFP) Kurumu ise söz konusu 7 İspanyol kulübüne destek verdi.

Yazılı açıklama yapan LFP, soruşturma açılacak kulüplere ”kamuoyu önünde şartsız ve tam desteğimizi sunarız” denildi.

LFP, 7 kulüp hakkında soruşturma açıldığına ilişkin henüz kendilerine resmi bir yazı gelmediğini belirtti. Resmi tebligatın 18 veya 19 Aralık’ta yapılacağı belirtildi.