SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hakemler bile kararsız kaldı!

Beşiktaş'ın Kasımpaşa'ya 2-1 mağlup olduğu karşılaşmanın ilk yarısına damga vuran olayın ardından akıllara o soru geldi: "Maç yeniden oynanır mı?"

Güncellenme: 09:02, 16/12/2013
Hakemler bile kararsız kaldı!

Sahalarda ender görülen bu pozisyonla ilgili verilecek karar merak konusu olurken; Beşiktaş yönetiminin kural hatası iddiasıyla, Futbol Federasyonu’na maçın tekrarı için başvuracağı öğrenildi.

NELER YAŞANMIŞTI? 30. dakikada Kasımpaşa’nın savunma oyuncusu Donk, oyunda topun olduğunu fark etmeyip saha kenarından gelen topu eline almış, bu esnada Beşiktaş, Almeida ile gol pozisyonuna girdiği sırada ise Donk, elindeki topu Almeida’nın ayağındaki topa doğru fırlatarak oyunu durdurmuştu. Şimşek, pozisyonun ardından Donk’a sarı kart gösterirken, oyunu hava atışı ile yeniden başlatmıştı.

KURALLAR NE DİYOR? Peki futbol oyun kuralları, bu pozisyonla ilgili ne diyor? Futbol oyun kurallarının 12. Maddesinde 2 yerde benzer konular geçiyor. Ancak her ikisi için de “Tam anlamıyla dışarıdan gelen topu, oyundaki topa atmak” durumu için yazılmış demek zor.

Dilerseniz iki maddeye de bakalım: Futbol oyun kurallarının 12. Maddesinde “Topu elle tutmak” başlığı altında şu yazıyor:

NE DİYOR? “Elde tutulan bir cisim ile (giysi ve tekmelik vb.) topa dokunmak bir ihlal olarak değerlendirilir. Atılan bir cisim ile (ayakkabı ve tekmelik vb.) topa vurmak bir ihlal sayılır.”

CEZASI NE? Bu maddenin “oyunun tekrar başlaması” bölümünde ise “ihlalin meydana geldiği yerden direkt serbest vuruş veya penaltı vuruşu” yazmakta.

DONK’UN POZİSYONUN FARKI NE? Ancak burada oyuncunun üzerinde taşıdığı ayakkabı, tekmelik gibi ekipmanlardan bahsedilmesi dikkat çekiyor. Dışarıdan gelen bir diğer toptan bahsedilmiyor.

Yine futbol oyun kurallarının 12. Maddesinde “bir cismin (veya top) atılması ile ilgili ihlaller” başlığı altında ise şu yazıyor: “Eğer kendi ceza alanı dışında bulunan bir oyuncu, ceza alanı içindeki bir rakibi bir cisim atarsa hakem oyunu penaltı vuruşuyla yeniden başlatır.”

Burada önemli olan rakip oyuncunun bulunduğu alan, yani ceza sahası içi. Ancak burada bahsedilen de topu rakibe, yani rakibin vücuduna atmak. Donk, topu Almeida’nın vücuduna değil, topa atmıştı.

PEKİ HAKEMLER VE FUTBOL YORUMCULARI BU POZİSYON İÇİN NE DEDİ?  Eski hakemler dün gece oynanan zorlu mücadeledeki o kritik karar için farklı yorumlarda bulundular. Beşiktaş maç sonu kural hatası olduğu gerekçesi ile TFF’ye maçı iptal etme başvurusu yapacağını açıkladı. Hakemin kararını eski hakemler değerlendirdi.

Selçuk Dereli (Eski hakem ve Sözcü Gazetesi spor yazarı): Hakem kessinlikle penaltı vermeliydi, hata yaptı. Traftarın Fernandes’e saldırma olayında Almeida’ya ikinci sarıdan değil direk kırmızı vermeliydi.

Lale Orta (Eski FIFA hakemi) Twitter hesabından tartışmalı pozisyonu değerlendiren eski FIFA hakemlerimizden Lale Orta ise penaltı kararı çıkması gerektiğini savundu. Orta twitinde, “Atilan bir cisim ile topa vurmanin cezasi penalti olmalidir. Atilan bir cisim elin devamı sayılır” şeklinde görüş bildirdi.

Bülent Yavuz (MHK eski başkanı) Mücadeleyi stadyumda takip eden MHK eski başkanı Bülent Yavuz, pozisyon ile ilgili hakem ikinci topu görünce düdüğü çaldı ama oyuncular duymadı. Pozisyon devam edince de Donk elindeki topu tepki olarak yere fırlattı. Hakem sahada iki top olduğu için oyunu durdurmuştu zaten. Donk’a sportmenlik dışı hareket yaptığı için sarı kart gösterdi.

Bünyamin GEZER (Yorumcu ve eski hakem) TRT yorumcusu Bünyamin Gezer, “Eğer hakem, Donk'a, topu Almeida'nın önündeki topa attığı için oyunu durdurup kart verdiyse bu bir kural hatasıdır. Kale arkasından izlediğim görüntüde hakemin Donk topu henüz elinden çıkarırken düdüğü ağzına götürdüğünü ve düdük çaldığını gördüm. Eğer böyleyse bu çok vahim bir hakem hatasıdır” dedi.

Ahmet ÇAKAR (Yorumcu ve eski hakem) Eski hakem ve televizyon yorumcusu Ahmet Çakar, karşılaşma sonrasında twitter hesabından Donk'un pozisyonuna dair yorumda bulundu. Çakar, kural hatasına işaret ederken, takipçileri ile şunları paylaştı; “Kasımpaşa ile Beşiktaş arasında oynanan karşılaşmada hakem hatası var. İlgilenenlerin dikkatine arz ederim. Yani, maç tekrar edilmelidir.”

Rıdvan DİLMEN (Yorumcu ve eski futbolcu) Eski futbolcu ve televizyon yorumcusu Rıdvan Dilmen, NTV Spor'daki programda 30. dakikada yaşananları değerlendirdi. Dilmen, Donk'un yaptığı hareket sonrası penaltı kararı verilmesi gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu; “Bana göre bu pozisyon penaltıydı. Beşiktaş'a üzülüyorum. Böyle tuhaf hatalar hep Beşiktaş'a mı olacak arkadaş?”

Mustafa Çulcu (Yorumcu ve eski hakem)

Eski hakem ve MHK eski başkanı Mustafa Çulcu, “Kasımpaşalı Donk'un yaptığı hareket, penaltı olarak değerlendirilmeli. Bu şartlarda, kural hatası yapılmıştır. Karşılaşmanın tekrar edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı. 1986-2005 arası aktif olarak hakemlik yapan Lale Orta ise, Kasımpaşalı Donk'un içerisinde bulunduğu pozisyon sonrası twitter hesabından şunu yazdı; “Atılan bir cisim ile topa vurmanın cezası penaltı olmalıdır. Atılan bir cisim, elin devamı sayılır.”

MHK Başkanı Zekeriya Alp: Hakem gerekeni yaptı

“Barış Şimşek, bu pozisyonda kurallar ne diyorsa onu yaptı” diye konuştu. Kural böyle bir durumda ‘Hakem oyunu durdurur ve ihlali yapan oyuncuya sarı kart gösterir' diyor. Hakem oyunu durdurdu. Sarı kartı da gösterdi. Arkadaşlarla yaptığımız görüşmede hakemin kuralları uyguladığı kararına vardık. Ama oyun durmadı ve Donk elindeki topu Almeida'nın topuna vurdu. Türk futbolunda ilk kez böyle bir şey yaşanıyor. Bazı hakemler bu durumda topu (ya da ayakkabısını, tekmeliğini çıkarıp topa atan) elin bir uzantısı olarak değerlendiriyorlar. Ve hakemin bu durumda penaltı vermesi gerektiğini söylüyorlar. En direkt vuruş ya da penaltı verilmesi gerekir diyorlar…

BEŞİKTAŞ’I ÇILDIRTAN İKİNCİ KARAR

BEŞİKTAŞ’TA BÜYÜK DEPREM

DONK’TAN İLGİNÇ TWEET

OLAY HAKEM KONUŞTU

İŞTE O ADAMIN KİMLİĞİ

AYNISI GEÇEN SENE DE OLDU

BEŞİKTAŞ’TAN FLAŞ KARAR

OLAY ADAM DONK KONUŞTU

 

Yayınlanma Tarihi:21:53,