SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bir grup taraftar Galatasaray Basketbol Şubesi Sorumlusu Murat Özyer’e saldırırken olaylar büyüyünce polis müdahale etti. Verilen aranın ardından maç kaldığı yerden devam etti.

Üçüncü çeyreğin bitimine 4 dakika 15 saniye kala Galatasaray LH 45-31 önde iken çıkan olaylarda, taraftarlar Galatasaray Basketbol Şubasi Sorumlusu Murat Özyer’e taraftar saldırdı. Olaylar sakinleştikten sonra Pınar Karşıyaka koçu Ufuk Sarıca taraftarlara sakinleşmesi yönünde bir anons yaptı.

Kısa bir süre sonra olaylar durdu ve hakem maçı kaldığı yerden başlattı ve Galatasaray LH maçı 71-58 kazandı.

OLAYLAR MAÇIN BAŞINDA BAŞLADI

Galatasaray Liv Hospital oyuncularının ısınma için sahaya çıkmasının ardından tribünlerden birkaç yabancı madde sahaya atıldı. Başantrenör Ergin Ataman’a yönelik küfürlü tezahüratların ardından maçın hakemleri müsabaka başlamadan anons yaptırdı.

İl Spor Güvenlik Kurulu kararı nedeniyle Galatasaray Liv Hospital taraftarının alınmadığı müsabaka için emniyet güçleri yoğun önlem aldı. Karşılaşmadan önce protokol tribünü karşısında bulunan tribünde Karşıyakalı taraftarlar üzerinde tahta oturan gladyatör resminin olduğu bir pankart açtı.

Çoğu taraftarın ayakta izlediği müsabakada salon kapasitesinin üzerinde seyircinin olduğu gözlendi. Bazı taraftarlar salonun üst kısmında havalandırma sisteminin olduğu bölüme çıkarak müsabakayı izledi.

Galatasaray Basın Sözcüsü Şükrü Ergün, A Haber’de katıldığı programda açıklamalarda bulundu.

Ergün, Karşıyaka – Galatasaray maçında yaşanan olayların yanı sıra TFF ile aralarında yaşanan polemik gerginliği ile ilgili konuştu.

İşte Şükrü Ergün’ün açıklamaları:

“Aslında dediğiniz gibi TFF’nin GS’ye tavrı ortada. Her şekilde GS’nin aleyhine olan kararlarda federasoyunun imzasını gördük. İki oyuncunun anılan nedenle disipline sevk edilmeleri sadece Galatasaray’ı değil Türkiye’yi ilgilendiren bir konu. Olay doğrudan ırkçılıkla ilgili. Dünyada ırkçılıkla savaşın bayrağı olmuş bir lidere gösterilmiş bir saygı göstersiydi. Bu insanları siz disipleine sevk ederseniz ırkçılığa destek vermiş olursunuz. Şuan itibariyle yurt dışında alınan tepkilerden utanıyorum. Federasyon’un maddesinde reklam ve slogan diye belirtiliyor. Huzur içinde ya Mandela ne reklamı ne sloganı.” “Emre Belözoğlu’nun Zokora’yla yaşadıklarından dolayı ırkçılıktan değil, hakaretten aldı. Birleşmiş Milletler’de Türkiye’nin taraf olduğuna dair imzası var. Bence bir ihtar verip geçiştirecekler. Ancak ceza tehdidiyle disipline sevk etmek ırkçılığa destek vermektir. Disipline sevk edilmiş olmaları skandaldır, bir tehdittir.”

“O SAHADA BİRİNİN KILINA ZARAR GELİRSE…”

“Murat ile konuştum. Sizin de belirttiğiniz gibi Murat, dünyanın en centilmen insanlarından biridir. Murat’ın sesi çok kötü geliyordu. Darbe alıp almadığını sordum, epey yumruk yediğini söyledi. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Spor sahaalarında zaten kabul edilebilecek bir şey değil. Ama esas kabul edileyemeyecek şey bu şekilde gelişen bir maçta maçın tatil edilmemesi veya hükmen mağlubiyet verilmemesi. Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bunun takipçisi olacağız. Bunun peşini bırakmayacağız. Türkiye’de bugün çok önemli iki federasyon Galatasaray’ın aleyhine karar almakta. Geçen yıl hem futbolda hem basketbolda bileğimizin hakkıyla şampiyon olduk.”

“Bu iki federasyonun değerli başkanları kupayı vermeye bile gelemediler. Şartlar böyleyken bugün olanların bizi şaşırtmaması lazım ama maalesef hala şaşırıyoruz. Bunların olduğuna inanamıyoruz. Bunun takipçisi olacağız. Eğer o sahada bizim oyuncularımıza, yöneticilerimizin herhangi birinin kılına zarar gelirse bunun hesabını kimse veremez ama biz o hesabı sormak için sonuna kadar gideriz. Bunun da böyle bilinmesini isteriz.”

KASIMPAŞA – BEŞİKTAŞ MAÇINDAKİ OLAYLARA YORUMU

“Sahaya giren hangi takım taraftarı olduğu hiç önemli değil. Bu bir mentalite meselesi. Bunların önlemleri alınamıyor. Bu sahaya girenler futboldan bir şekilde men edilemiyor. Bu gidişat böyle devam ederse nereye gideceğimizi tahmin dahi edemiyorum. Bir yorum da bulunamıyorum.”

“AB PASAPORTLU OYUNCULARI…”

“Biz her platformda TFF’ye güvenmediğimizi söylüyoruz. Bu iş mahkemede. Türkiye’nin taraf olduğu çok önemli bir anlaşma var. Bu anlaşmanın içinde çok açık bir madde var ki serbest dolaşım hakkı. Bizim oyuncularımız yurt dışında bundan yararlanıyorlar. Nihat, Tuncay, Arda gibi. AB pasaportlu oyuncularında bizde aynı şekilde oynatmak hakkımız. Siz normal iş yerinde çalıştıracağınız insanı bile oturma ve çalışma iznini aldıktan sonra çalıştırıyorsunuz. Bu iki oyuncunun iki iznide var ve siz bu oyuncuların haklarını kısıtlıyorsunuz. Bu davadan %99 değil, %100 umutluyuz.”

PUAN FARKI
“Galatasaray’ın müzesi mucize kupalarla dolu. Biz bitti demeden bitmez. İkinci yarı çok daha değişik bir Galatasaray göreceksiniz. Biz bu puan farkını kapatabileciğimize inanıyoruz.”
ŞAMPİYONLAR LİGİ
“Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’nde her zaman farklı olmuştur. Eskiden beri Avrupa’da oynadığımız furbol farklı oluyor.”
 
TRANSFERLER
“Transferler konusunda çalışmalar devam edyor. Eksik bölgelere hocanın istediği şekilde  çalışmalar devam ediyor. Çilek diye bakmamak lazım. Gereken yere gereken oyuncu diye bakmak lazım.”
 
STADIN DURUMU
“Bir kaç tane neden var. Birincisi çok ciddi tabait şartları. Ana sorun stat yapılırken planlamanın doğru yapılamaması. Stat günde 1 saat güneş ışığı alabiliyor. Stadın ekseni doğru değil. Proje yapılırken yapılan bir hata ama kimseyi suçlayamayız.
Isıtma sistemiyle ilgili eleştiriler yanlış anlaşılmadan kaynaklanıyor. Isıtmanın  görevi karı eritmek değil çimin yetişmesini sağlamaktır. Eğer karı ertimek için ısı sistemi yaparsanız çimi yakarsınız.”
ÇATI 
“Bizim aldığımız raporlar stadın üstünün kapanmasından daha çok, üstünün biraz daha açılarak sahanın biraz daha güneş alarak çimin yetişmesi.”
KUPA MAÇI
“Maçın Olimpiyat Stadı’nda oynanmasıyla ilgili bugün için resmi cevap alacağımız söylenmişti ama henüz gelmedi.”
GAZİANTEP BELEDİYE MAÇI
“Maçtan sonra çok yakın Fenerbahçeli arkadaşlarım benimle dalga geçtiler. Bu sporun güzelliği aslında. Bende Fenerbahçe elenince onları aramadım. Sanırım anlamışlardır.”

“Belki 8 yıldır kazanamıyoruz ama Türkiye’de kupayı alan en çok takım biziz. Türkiye Kupası’nı almak bizim için önemli. O yüzden bizim için hedeflerden birisidir.”

Yayınlanma Tarihi:22:50,