SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray gelir adaletsizliğine karşı isyan etti. Şampiyonlar Ligi'nde geçen sezon çeyrek final oynayarak Avrupa'da ses getiren ama pazar ve tv gelirlerinden oluşan yayın havuzundan sadece 5 milyon euro alabilen Cim-Bom, bu sezon da aynı durumla karşı karşıya kalınca tepkisini yüksek sesle dile getirmeye başladı.

Milliyet’in haberine göre; Sarı-kırmızılılar, elde edilen başarılarına karşın, Avrupa'nın en üst düzey liginde en az para kazanan takımlar arasında yer alıyor. Bu durum da çelişkiyi gözler önüne serdi. Performans gelirlerinde belli bir noktaya gelmesine karşın, yayın gelirlerinde rakiplerinin çok gerisinde kalan Galatasaray kendisinden çok daha başarısız olan bir çok Avrupa takımından az para kazanıyor.

Geçen sezon Avrupa'da son 8'e kalan Cim-Bom, 24 milyon 782 bin euro kasasına koyarken, toplam gelirlerde 16. sırada kendine yer bulabildi. Sportif performans ve katılım bonusu sarı-kırmızılıların gelirlerinin yüzde 79'unu oluştururken, yüzde 21'lik kısım ise TV yayın ve pazarlama gelirlerinden oluştu.

YEREL YAYINCI AZ ÖDEYİNCE!

İlginç olan nokta ise bir önceki sene ülkemizi Şampiyonlar Ligi'nde temsil eden Trabzonspor'un TV yayın ve pazarlama gelirlerinde Galatasaray'ı katlayarak 12 milyon 858 bin euro kasasına koyması… Sadece 1 yıl geçmesine rağmen bu kalemden Galatasaray'ın kasasına 5 milyon 282 bin euro girdi. Bunun nedeni de, yerel yayıncı kuruluşun, yeni sözleşme döneminde daha az bir bedel ödeyecek olması…

Bu sene de Market Pool gelirleri, bu rakamdan çok farklı olmayacak. TV yayın ve pazarlama havuzundaki yüksek artışlara karşın sadece 5.2 milyon euro alabilen Galatasaray'ın son iki yılda bu kalemdeki kaybı 20 milyon euroyu geçecek gibi görünüyor.