SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sozcu.com.tr / Çağdaş ŞENEL

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yaşanan tarihi Juventus zaferinin ardından, Türk takımlarının Spor Toto Süper Lig ve UEFA Avrupa kupalarından elde ettiği gelirlerin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlam kazandı.

Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısının sonlarına yaklaşırken F.Bahçe 15 maçta 12 galibiyet 2   beraberlikle zirveye demir attı. Sarı lacivertliler Süper Lig’in gelir rekoruna gözüne dikse de   Avrupa kupalarındaki aslan payını alan bir Galatasaray performansı gerçeği ile karşı   karşıya.

Sarı lacivertli kulüp ezeli rakibi Galatasaray’a 12 puan fark atarak Spor Toto Süper Lig liderlik koltuğunda 42 milyon 263 bin 319 TL gelirle ambargo koydu. Fenerbahçe bu tabloya bakıldığında Türkiye’nin gelir liderliğini de gözüne kestirmiş durumda. Avrupa’da iyi bir grafik çizen sarı kırmızılı kulüp Süper Lig’de aldığı 7 galibiyet 5 beraberlik ile 26 puanla 41 milyon 133 bin 977 TL kasasına koydu.

Öte yandan en çok şampiyon olan takım ünvanını elinde bulunduran ve ligdeki kasası geçen senelere göre dolu başlayan Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’nde son 16’ya kaldı ve elde ettiği 41 milyon 91 bin 700 TL’lik gelirle birlikte, toplam 82 milyon 225 bin 677 TL’lik hasılata imza attı.Bu sonuçla birlikte Türk  takımları arasında Avrupa’da en çok gelire sahip takım apoletini taktı.

Lige yeni hocası Slaven Biliç ile hızlı başlayan Beşiktaş ise aldığı toplam 7 galibiyet 5   beraberlikle 26 puanla 34 milyon 410 bin 30 TL topladı. UEFA Avrupa Ligi’nde grup liderliğini garantileyen Trabzonspor ise Spor Toto Süper Lig’den elde ettiği 18 milyon 712 bin 135 TL gelirle beraber UEFA Avrupa Ligi’nden aldığı 8 milyon 162 bin 50 TL ile 26 milyon 874 bin 185 TL’lik gelirle dördüncü sırada.

SÜPER LİG’DEKİ TAKIMLARIN TOPLAM GELİRLERİNE GÖRE SIRALAMASI

NOT: Yukarıdaki grafik tablosunda tribün gelirleri, sponsorluk anlaşmaları ve forma satışları hesaplamaya dahil edilmemiştir. Sadece Spor Toto Süper Lig’de oynanan maçlardan elde edilen gelirler göz önünde bulundurularak hesaplama yapılmıştır. Öte yandan 15. hafta karşılaşmaları hesaba katılmamıştır.

Yayınlanma Tarihi:16:54,