SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aslında çok basit

14 Aralık 2013

İlk yarı sonunda Evren ofsayttan doğan duran topu kullandı, Kuyt orta sahaya düşmekte olan topu kafayla Emenike'nin koşu yoluna indirip golün asistini yaptı ve hızlı gelişen hücumda Evren yanlış yerde, hazırlıksız yakalanıp golü yedi. Bu fotoğrafta maçın tamamına dair net ipuçları var aslında…

KUYT: FUTBOL BİLİNCİ

Kuyt'un o topu kesmek için bulunduğu bölge ve her zamanki gibi topa dokunurken sergilediği futbol bilinciyle Emenike'ye golü hazırlayışı kaçırdığı penaltıdan çok daha mühim bir futbol olayıydı mesela. Ayrıca Evren'in asıl hatası yanlış yerleşimden öte o duran topu kötü yere kötü şiddetle kullanıp kontraya zemin hazırlamasıydı. Öte yandan Kuyt'ın yüzüne kan düşüren pozisyonda Kuyt'a verdiği “al da atama” pasına zıt bir teknik beceriyle son vuruşu güzel yaptı Emenike. Bahsi geçmişken söylemeli; Emenike'nin golleri bile takımın oyun karakterinden bağımsız bir görüntü çiziyor. 10 kişilik Akhisar 2-0'ı görüp pes edene kadar Emenike, takımı her hızlı ve yerleşik hücumda bozup durdu yine.

AKICI, PÜRÜZSÜZ, BÜTÜN

Farkı açtıkça daha da gol isteyen Fenerbahçe 103 gollü sezonun devam filmini çekmeye devam etti. İşin ilginci gol yükünü santraforlar çekmiş olsa bile, maharet Sow ya da Emenike'de değildi; onca hata yapan ve formsuz bir görüntü çizen gol ayaklarını arkadan sürekli iten orta saha ve 2 bekiyle Fenerbahçe takım golleri attı, asıl başarı bu zaten. Sow ve yer yer Emenike hariç takım “basit” oynuyor. “Basit yaşa ki başkaları da var olabilsin” demiş Gandhi. Ve Cruyff da “futbol basit bir oyundur, zor olan onu basit oynamaktır” diye ipucu vermiş herkese. Farklı galibiyetten ötürü keyifsiz konuşmak istemesem de bir şeyi söylemeden duramam; son haftalarda topu her aldığında abartı hareketlere kaçan ya da sık sık rövaşata deneyen Sow'un, daha çok sinir bozmamak için biraz basit oynaması lazım. Çünkü hem futbolun hem hayatın hem de Ersun Yanal'ın sırrı bu; pürüzsüz bir basitlik, akıcı bir bütünlük.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek